Киргиски јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.222 бајти ,  пред 11 година
[проверена преработка][проверена преработка]
== Наводи==
{{наводи}}
 
== Поврзано==
* [[Киргистан]]
* [[Киргизи]]
* [[Турски јазици]]
 
==Надворешни врски==
*[http://www.lmp.ucla.edu/Profile.aspx?LangID=62&menu=004 Киргиски јазик]
*[http://www.jica.go.jp/branch/hiro/jigyo/pdf/study_kyr.pdf Вежби на киргиски јазик] на јапонски
*[http://www.sras.org/english_kyrgyz_phrasebook Разговорник на киргиски]
*[http://kyrgyz.lugovsa.net/index.htm Киргиски материјали на руски]
*[http://www.seslidesohbet.com/ Материјали за киргиски на турски]
*[http://www.kalitelisesli.com/ Материјали за киргиски на турски]
*[http://www.songazeteler.com/ Материјали за киргиски на турски]
*[http://www.asksozler.com/ Материјали за киргиски на турски]
*[http://www.transliteration.kpr.eu/ky/ Конвертор на киргиска кирилица-арапско писмо-латиница]
*[http://www.akipress.org/dic/ Киргиско-руско-англиски речник]
*[http://slovar-kyr-rus.narod.ru/ Киргиско-руски речник]
 
{{алтајски-јазик-никулец}}