Разлика помеѓу преработките на „Координирано универзално време“

ситна поправка
с (r2.7.1) (Бот Додава: hsb:Koordinowany swětowy čas)
(ситна поправка)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{|class="wikitable" style="text-align: center; margin: 0.5em auto"
| Оваа страница беше отворена во '''{{CURRENTDAYNAME}}, {{CURRENTYEAR}}-{{CURRENTMONTH}}-{{CURRENTDAY2}} T {{CURRENTTIME}} UTC'''
|}
 
'''Координирано универзално време''' или '''UTC'''<ref name=FAQ>National Institute of Standards and Technology [http://www.nist.gov/pml/div688/utcnist.cfm#cut Time and frequency FAQ].</ref> ([[англиски јазик|англиски]]: '''UTC''' - ''Coordinated Universal Time'', фран. ''Temps Universel Coordonné'') е високо прецизно стандардно атомско време, кое приближно го следи универзалното време. Базирано е на законите на разни земји во светот односно на Временските[[временска зона|временските зони]], кои се прикажуваат позитивно или негативно во однос на УТЦ. Друго име за ова време е З-време или Зулу-време (го користи армијата на [[САД]], на пример).
 
УТЦ е и системско време кое се користи во многу [[Интернет]] и [[World Wide Web]] стандарди. -{''Network Time Protocol}-'' е подесенприлагоден да ги синхронизира часовниците на многу компјутери преку интернет, во однос на УТЦ. УТЦ се користи и во авијацијата[[авијација]]та, метеролошките станици, летовите, воздушниот сообраќај и картите со цел да не се помеша летното сметање на времето.
 
Разликата помеѓу УТЦ и [[ГМТ]] (времето по [[Гринич]]) е многу мала и заради тоа често се користи името ГМТ, иако не е технички исправно.
 
== Видете исто така ==
* [http://www.bipm.org/en/scientific/tai/time_server.html Bureau International des Poids et Mesures UTC/TAI Time Server] Меѓународно биро за координација на времето {{fr}} {{en}}
* [http://www.time.gov/timezone.cgi?UTC/s/0/java Службен сајт на САД за UTC време] користи [[Јава]]. {{en}}
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
{{Часовни зони}}
3.883

уредувања