Разлика помеѓу преработките на „Анархистички комунизам“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Менува: hu:Anarchokommunizmus)
с
{{Шаблон:Анархизам}}
'''Анархистичкиот комунизам''' е форма на [[анархизам]] што предлага напуштање на државата и капитализмот во однос на хоризонтална мрежа на доброволни асоцијации каде што секој и секоја ќе биде слободен и слободна да ги задоволи сопствените потреби.
 
 
Денешните анархокомунисти се претставени во Интернационалата на Анархистички федерации.
 
== Наводи ==
<references/>
 
== Надворешни врски ==
 
=== АртиклиСтатии за анархо-комунизмот ===
 
* [http://anarhija.freediscussions.net/html-h15.htm "Што е анархистички комунизам?"]
* [http://struggle.ws/wsm/rbr/rbr10/communism.html "Communism: what's in a word?"]
 
=== Анархокомунистички веб места и портали ===
 
* [http://anarhokomunist.blogspot.com/ anarhokomunist.blogspot.com] - Блог за анархокомунистичка теорија на македонски
* [http://www.anarkismo.net/ Anarkismo.net] - Анархокомунистички вести, дискусии и теорија
* [http://libcom.org/ libcom.org] - Портал за анархизам и слободарски комунизам
* [http://www.afed.org.uk/ Anarchist Federation] - Анархокомунистичка федерација од Британија
* [http://www.iaf-ifa.org/ Интернационална анархистичка федерација]
 
[[Категорија:{{Анархизам]]}}
 
[[Категорија:Социјален анархизам]]
{{Шаблон[[Категорија: Анархизам}}]]
[[Категорија: Социјален анархизам]]
 
[[ar:شيوعية لاسلطوية]]