Разлика помеѓу преработките на „Стајколас (Горно Дивјаци)“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Археомак |име=Стајколас |слика= |опис= | lat_dir=N | lat_deg=41 | lat_min=24 | lat_sec=56 | lon_d...)
 
 
 
{{Инфокутија Археомак
|име=Стајколас
|период2=
}}
'''Стајколас''' или '''Црковно Коријче''' или '''Долно Млаче''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Горно Дивјаци]]. Локалитетот претставува [[средновековна]] [[некропола]]. Се наоѓа на 3 до 5 km северно од селото, каде мештаните откриле повеќе гробови со камени конструкции. Неколку гроба се гледаат и во пресекот на патот. Наоди не се откриени. .<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==