Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Додадени 35 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{кинеска кујна}}
[[Податотека:Chinese meal.jpg|мини|десно|300п|Типична трпеза во провинцијата [[Џиангсу]]]]
'''Кинеската кујна''' ([[кинески јазик|кинески]]: 中國菜, [[пинјин]]: zhōngguó cài, [[ВП:ТК|мак. тр.]] „џунггуо цај“) води потекло од разните региони во [[Кина]] и денес е распространета во речиси сите земји ширум светот.
 
Регионалните култури во [[Кина]] се разликуваат една од друга во голема мера, па така се разликува и нивната храна. Во Кина постојат осум главни регионални [[кујна (култура)|кујни]]: [[Анхујска кујна|анхујска]], [[Кантонска кујна|кантонска]], [[Сечуанска кујна|сечуанска]], [[Фуџиенска кујна|фуџиенска]], [[Хунанска кујна|хунанска]], [[Џеџианшка кујна|џеџианшка]], [[Џиангсујска кујна|џиангсујска]] и [[шандуншка кујна|Шандуншка]]. Постојат и [[Будистичка кујна|будистичка]] и [[кинеска исламска кујна|муслиманска]] поткујни во рамките на пошироката кинеска кујна.