Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Додадени 29 бајти ,  пред 9 години
с
с
Според традиционалните кинески сфаќања, ладните [[пијалок|пијалоци]] се сметаат за лоши по [[варење (организам)|варењето]] на топлата храна, па така разладена вода и [[безалкохолен пијалок|безалкохолни пијалоци]] не се служат за време на оброкот. Затоа со јадењето обично се служи топол [[чај]] или топла вода. Се смета дека тие се полезни за варењето на масните храни. И покрај оваа традиција, денес пивото и безалкохолните пијалоци се популарен додаток на јадењето.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[ЛистаСписок на кинески ресторани во Македонија]]
* [[Стапчиња за јадење]]
* [[Кинеска култура]]
* [[Кинеско пиво]]