Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Додадени 30 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{кинеска кујна}}
[[Податотека:Chinese meal.jpg|мини|десно|300п|Типична трпеза во провинцијата [[Џиангсу]]]]
'''Кинеската кујна''' ([[кинески јазик|кинески]]: 中國菜, [[ВП:ТК|мак. тр.]] „џунггуо цај“) води потекло од разните региони во [[Кина]] и денес е распространета во речиси сите земји ширум светот.