Разлика помеѓу преработките на „Диселдорф“

Додадени 19.258 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
== Култура и рекреација ==
 
Вљубениот во уметноста, електорот [[Јохан Вилхелм Втори|Јан Велем]] и неговата жена [[Ана Марија Луиза де' Медичи]] од Тоскана, биле патроните на првите значајни културни активности во Диселдорф во 17-от и 18-от век. [[Хајнрих Хајне]], чиј 200-ти роденден беше прославен во 1997 година, Клара и [[Роберт Шуман]], како и [[Феликс Менделсон]] се најпознатите уметници, кои се поврзуваат со градот. Уметнички нагони често биле раѓани во [[Уметничка академија Диселдорф|Академијата на фина уметност]] и имињата на [[Паул Кле]], [[Јозеф Бојс]], [[Герхард Рихтер]], како и [[Алберт Бирштат]] се поврзувани со оваа институција ([[Диселдорфска школа]]). Културната сцена во Диселдорф се сости од традиционална и [[Авангарда|авангардна]], класична и гламурозна. Светски познатата државна уметничка збирка на Северна Рајна-Вестфалија, мошне успешната [[Германска опера на Рајна]] (опера) и Диселдорфскиот театар, уметничкиот дом на [[Густаф Гриндгенс]], се главните елементи на репутацијата на Диселдорф, како центар на фината уметност.
 
 
=== Пиво ===
 
Диселдорф е добро познат по своето [[Алтбир]],<ref>{{cite web|author=studio orange |url=http://www.brauer-bund.de/bierfans/sorten/alt.htm |archiveurl=http://web.archive.org/web/20070429113232/http://www.brauer-bund.de/bierfans/sorten/alt.htm |archivedate=2007-04-29 |title=Altbier |publisher=Brauer-bund.de |date= |accessdate=2009-05-05}}</ref> пиво кое се преведува како ''старо'', се повикува на поранешната [[лагер]] пивска метода на користење на топла [[Пиварство|ферментиран квасец]], како британското бледо Алеш<ref>{{cite web|url=http://www.beerhunter.com/documents/19133-000838.html |title=Michael Jackson's Beer Hunter - Copper-bottom ales halt lager tide in Germany |publisher=Beerhunter.com |date= |accessdate=2009-07-08}}</ref>. Со текот на времето Алт-квасецот е прилагоден на пониски температури и Алт-пиварите го чувале пивото по ферментацијата, што доведува до почисто, појасно пиво.
 
Името "алтбир" прв пат се појавило во 19-от век за да се разликува од пивата во Диселдорф од новите [[светло пиво|светли пива]], кои започнала да се појавуваат во Германија<ref>{{cite web|url=http://www.germanbeerinstitute.com/altbier.html |title=Altbier |publisher=Germanbeerinstitute.com |date= |accessdate=2009-07-08}}</ref>. Пиварите во Диселдорф користеле светол слад, кој бил користен за модерните светли пива, но го задржале стариот ("alt") метод на користење топол ферментиран квасец<ref>{{cite web|url=http://www.allaboutbeer.com/style/24.1-altbier.html |title=Altbier |publisher=Allaboutbeer.com |date=2003-03-01 |accessdate=2009-07-08}} {{Dead link|date=November 2010|bot=H3llBot}}</ref>.
 
Првата пиварница, која го користела името Алт била Шумахер, која била отворена во 1838 година<ref>{{cite web|url=http://www.europeanbeerguide.net/dussbrew.htm#schumacher |title=Düsseldorf Breweries |publisher=Europeanbeerguide.net |date= |accessdate=2009-07-08}}</ref>. Основачот, Матијас Шумахер, го оставал пивото да созрее во ладни услови во дрвени буриња на подолго време од нормалното и ги удрил темелите на модерниот Алт - со килибарна боја и светол<ref>Prost! The Story of German Beer, Horst D. Dornbusch, Brewers Publications, 1997, pp 109 - 110. ISBN 0937381551</ref>. Резултатот е светло пиво, кое има некоја посна сувост на лагер, но со овошни вкусови исто така<ref>{{cite web|url=http://www.europeanbeerguide.net/dusspubs.htm |title=Düsseldorf Pub Guide: the best beer bars, pubs and brewpubs |publisher=Europeanbeerguide.net |date= |accessdate=2009-07-08}}</ref>.
 
Во моментов, постојат четири пивотеки во Диселдорф, кои точат Алтбир во просториите: Фиксхен, Шумахер, Шлисер и Ириге. Три од четирите се наоѓаат во Стариот град (''Altstadt''); другата (Шумахер) е лоцирана помеѓу Стариот град и главната железничка станица (''Hauptbahnhof''), но исто така одржува своја пивотека во Стариот град, Голденер Кесел (''Goldener Kessel''), директно од другата страна на улицата од Шлисел.
 
Секоја произведува посебна, тајна, сезонска "штих" (''Sticke'')верзија во мали количини, иако имињата се разликуваат: Шлисел го нарекува "Stike", без "c", додека Шумахер го нарекува неговото посебно пиво "Latzenbier", што озналува "капак пиво", можеби поради бурињата во кои се чува на покренати полици<ref name="Dornbusch">Horst Dornbusch, ''Altbier.'' Boulder, CO: Brewers Publications</ref>. Сезонското пиво на Фиксен е Weihnachtsbier (Божиќно пиво), достапна во шишиња од средината на ноември и се служи во пивотеката на [[Бадник]]<ref name="Fuchschen Weihnachtsbier">[http://web.archive.org/web/20080127112721/http://www.fuechschen.de/htmlGB/start-frames-61.html Fuchschen web page on Weihnachtsbier], visited 2007.04.26</ref>.
 
=== Музика и ноќен живот ===
 
[[File:Sensation White 2008 Silvester - LTU Arena, Düsseldorf.jpg|thumb|right|[[Сензејшн Вајт]] 2008 забава за Нова година, [[Есприт арена]]]]
Од 1950-тите "[[Комедхен]]" е едно од најпознатите кабареа во Германија. Најпознатиот придонес на Диселдорф на културата на модерната [[забавна музика]] е несомнено авангардниот бенд за [[елетронска музика]] [[Kraftwerk]]. Формиран од неколку музичари од Диселдорф, [[Kraftwerk]] се меѓународно познати, како најзначајниот бенд во историјата на [[Повоен период|повоената]] [[германска музика]] и како пионери во електронската музика<ref name="graun_kraftwerk">[[The Guardian]], 2003-07-24, accessed 2010-10-31, [http://www.guardian.co.uk/music/2003/jul/25/artsfeatures.popandrock Desperately seeking Kraftwerk], "Kraftwerk were so far ahead of their time that the rest of the world has spent 25 years inventing new musical genres in an attempt to catch up. Another famouse Synth-pop band to come from the city was [[Propaganda (band)|Propaganda]]. House, techno, hip-hop, trip-hop, synthpop, trance, electroclash: Kraftwerk's influence looms over all of them. It's difficult to imagine what rock and pop music would sound like today if Kraftwerk had never existed"</ref>. Меѓународно познатиот [[пауер метал]] бенд [[Warlock (бенд)|Warlock]] беше формиран во Диселдорф во 1982. Нивниот фронтмен [[Доро (музичар)|Доро Пеш]], има успешна соло-кариера во Европа и Азија откако бендот [[Warlock (band)|Warlock]] пропадна. [[Панк рок|Панк бендот]] [[Ди Тотен Хозен]], кој е познат во целиот свет, исто така најпознатите пејачи во Германија [[Мариус Милер-Вестернхаген]] и [[Хајно]] доаѓаат од Диселдорф. Електронскиот перформанс [[Д.А.Ф. (бенд)|Д.А.Ф.]] беше формиран во градот во 1978, како и електронските пионери [[Ди Крупс]] во 1980. Експерименталната [[пост-панк]] група [[Ла Диселдорф]] била именувана по градот, за што имало и судски спор во раните 1980-ти. Во Стариот град (Altstadt) германските и меѓународните туристи излегуваат на главната улица Болкерштрасе, додека локалната сцена (студенти и креативци) ги претпочитаат баровите на Ратингер Штрасе и Курце Штрасе.
 
=== Карневал ===
 
Еден од најголемите културни настани во Диселдорф е ''[[Карневал|карневалот]]'' (исто така познат како "петта сезона"), кој започнува секоја година на 11 ноември во 11.11 претпладне и го достигнува својот врв на ''[[Розенмонтаг]]'' (розевиот понеделник), кога огромна парада поминува низ улиците на Диселдорф. ''Карневалот'' завршува на ''Ашермитвох'' ([[Чиста среда]]). Диселдорфскиот карневал е дел од традиционалните карневалски прослави во Рајнската област.
 
=== Храна ===
 
Традиционалните оброци во регионот се Рајнишер [[Зауербратен]] (печено говедско, маринирано неколку дена во оцет и зачини) и [[Химел унд Ерде|Небо и земја]] ([[Крвавица]] со преварени јаболки мешано со [[пире од компири]]). Во зима луѓето сакаат да јадат Мушелн Рајнишер Арт (школки на рајнски начин). Исто така, посебен оброк: Диселдорфер Зенфростбратен (стекови печени со сенф).
 
Заедно со францускиот град [[Дижон]], Диселдорф е познат по својот [[сенф]] служен во традиционален сад наречен "Мостерпетхе", кој бил прикажан во [[мртва природа|мртвата природа]] од страна на [[Винсент ван Гог]] во 1884<ref>{{cite web|url=http://duesseldorf-altstadt.blogspot.com/2007/01/van-gogh-stilleben-mit-abb-senf.html |title=Düsseldorf Altstadt: Van Gogh, Stilleben mit ABB-Senf |publisher=Duesseldorf-altstadt.blogspot.com |date=2007-01-25 |accessdate=2009-05-05}}</ref>.
 
=== Театри ===
 
[[File:Düsseldorfer Schauspielhaus.jpg|thumb|right|Диселдорфскиот театар]]
[[File:Tonhalle Düsseldorf.jpg|thumb|right|Диселдорфската концертна сала]]
 
* Аполо (циркус; претстави на кои не е потребно знање од [[германски јазик|германски]])
* Капитол (мјузикли)
* [[Германска опера на Рајна]] (опера; балет)
* [[Диселдорфски театар]]; театарот започнал со театарски претстави во 1585 година
* Диселдорфер Марионетен-Театер
* ЕСПРИТ Арена (место на [[Евровизија 2011]])
* ФФТ - Форум Фрајес Театер (интимен театар)
* Кланграум (класична музика од 20-от век)
* [[Комедхен]] (политичко кабаре)
* Комеди Диселдорф
* Палата Витгенштајн
* Пупентеатер на Хелмхолцштрасе (куклен театар)
* Сала Роберт Шуман
* Танцхаус НРВ (театар за танц)
* [[Тонхале Диселдорф]] ([[Листа на концертни сали|концертна сала]] за [[класична музика]], џез, поп, кабаре)
* Театер на Ке
* Театер на Лигале
* Театерателие Такелгарн
* Театар Флин
* Театар Глорајх
* Театар Савоја
 
=== Музеи, уметнички и историски институти и други атракции ===
 
[[File:K20 Dusseldorf.jpg|thumb|right|[[Уметничка збирка на Северна Рајна-Вестфалија]] - K20 (Грабеплац)]]
[[File:K21 Staendehaus.jpg|thumb|right|[[Уметничка збирка на Северна Рајна-Вестфалија]] - K21 (Штендехаус)]]
* Академи-Галери (изложбен простор во Уметничката галерија Диселдорф)
* [[Андреаскирхе]]
* Аквазу-Лебеке-Музј (аквариум и зоо-музеј)
* БРАУЗЕ
* [http://www.duesseldorf.de/kultur/filmmuseum/index.shtml Filmmuseum] (филмски музеј)
* [http://www.filmstiftung.de/English/news.php Filmstiftung NRW] (Филмски фондација на Северна Рајна-Вестфалија)
* [[Форум НРВ]]
* [[Јохан Волфганг фон Гете|Гете]]-Музеј
* [[Хајнрих-Хајне-Институт]]
* [[Хајнриковата родна куќа]]
* [[Хетјенс Музеј]] (германски музеј на керамика)
* Француски институт Диселдорф
* [http://www.iks-medienarchiv.de/ Institut für Kunstdokumentation und Szenografie] (Институт за уметничка документација и сценографија)
* [http://www.julia-stoschek-collection.net/de/start.html Julia Stoschek Collection] (видео уметност)
* [http://www.kaistrasse10.de/ KAI 10 | Raum für Kunst]
* [http://www.kultur-bahnhof-eller.de/ Kulturbahnhof Eller]
* Кунстархив Кајзерсверт (изработки на колекцијата Бернд и Хила Бехер/Камен)
* [[Кунст им Тунел]] ([http://www.kunst-im-tunnel.de/e/index.html KIT])
* [[Уметничка збирка на Северна Рајна-Вестфалија]] - K20 (Грабеплац) и K21 (Штендехаус)
* [[Кунстхале Диселдорф]]
* Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen (друштво за промоција на ликовната уметност)
* [[Музеј Кунст Паласт]]
* [http://www.ns-gedenkstaetten.de/nrw/duesseldorf/index_2.php3 Mahn- und Gedenkstätte für die Opfer des Nationalsozialmus] (меморијален музеј за жртвите на [[нацизам|национал-социјализмот]])
* [http://onomato-verein.de/veranstaltungen/index.html Ономато]
* [http://www.polnisches-institut.de/ Полски институт во Диселдорф]
* Куклен театар на Хелмхолцштрасе
* Ратхаус
* Рајнраум
* [[Рајнтурм Диселдорф|Рајнтурм]] (Рајнска Кула; највисоката зграда и знаменитост на Диселдорф)
* [[Црква Свети Ламберт]]
* [[Шифарт Музеј]]
* [[Замок Јагерхоф]]
* [[Шлостурм]]
* Замок и парк Бенрат - вклучувајќи го [[Музеј за европската градинска уметност]]
* [[Градски музеј Диселдорф|Штатмузеум]]
* Статуа на [[Јохан Вилхелм Втори|Јан Велем]]
* [[Театермузеум, Диселдорф]]
* [[Музеј Тритон]]
* [http://www.zakk.de/ zakk] - културен центар со концерти, читања, дебати и забави
 
=== Паркови и градини ===
 
* [[Ботаничка градина Диселдорф]], модерна [[ботаничка градина]]
* Хофгартен
* Северен парк, со Аква-парк
* Suedfriedhof (јужни гробишта)
 
== Спорт ==
 
[[File:ISS Dome Düsseldorf Straßensicht.jpg|thumb|right|The [[ИСС-Доме]], стадион за [[хокеј на мраз]] отворен во 2006]]
[[File:LTU-Arena Düsseldorf.jpg|thumb|right|[[Есприт арена]] (поранешно ЛТУ)]]
[[Association football|football]] team [[Fortuna Düsseldorf]], the German Champions of 1933, German Cup Winners of 1979, 1980 and European Cup Winners Cup finalists of 1979 competes in the second German league ([[2. Fußball-Bundesliga|2. Bundesliga]]). Their new stadium, the [[Esprit Arena|Esprit arena]], opened in January 2005 and has a capacity of 54,500. Düsseldorf is one of nine [[1974 FIFA World Cup]] cities and the Rochusclub Düsseldorf has hosted the tennis world team cup since 1978.
 
Other sports in Düsseldorf are [[ice hockey]] (the [[DEG Metro Stars]], former DEG - Düsseldorfer Eislauf Gemeinschaft, which play in the new [[ISS-Dome]]) and [[American football]]. The [[Düsseldorf Panther]] are the most successful team in Germany with six national champion trophies and the Eurobowl 1995. In addition the Junior-Programm is the most successful youth-football program in Germany with thirteen national championship titles. [[Rhein Fire|Rhine Fire Düsseldorf]] was an established team of the [[NFL Europa|NFL Europe]] and won the [[World Bowl]] two times in 1998 and 2000. Düsseldorf has a successful [[rugby union]] team (Düsseldorf Dragons), who play in the regional NRW league and consistently finish with a top 3 position.
[[Table tennis]] is also played (Borussia Düsseldorf - the most successful team in Germany with Timo Boll), as are [[team handball|handball]] (HSG Düsseldorf), [[basketball]] (Düsseldorf Giants), [[baseball]] (Düsseldorf Senators) and [[dance|dancing]] (Rot-Weiß Düsseldorf).
 
== Образование ==