Разлика помеѓу преработките на „Паскал (програмски јазик)“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: bat-smg:Pascal)
с
{{otheruses|Паскал (појаснување)}}
:''За единицата за притисок, видете [[Паскал (единица)|паскал]].''
'''Паскал''' ([[Англиски јазик|англиски]] ''Pascal'') е современ [[програмски јазик]], развиен во 70-тите години на минатиот век. За негов автор се смета [[Швајцарија|швајцарскиот]] математичар [[Никлаус Вирт]] (''Niklaus Wirth''). Јазикот го добил името по [[Франција|францускиот]] математичар и хуманист од XVII век [[Блез Паскал]] (''Blaise Pascal''), кој ја конструирал првата машина за сметање.