Ана де Стал: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с (Нова страница: '''Мадам де Стал''' ( 22 април 1766 - 14 јули 1817), француска [[Литература|писател]...)
 
сНема опис на уредувањето
'''[[Мадам де Стал]]''' ( [[22 април]] [[1766]] - [[14 јули]] [[1817]]), [[Франција|француска]] [[Литература|писател]]ка. Во [[1810]] година ја напиша книгата - манифест „''За [[Германија]]''“, која [[Наполеон]] ја забрани, затоа што авторот се восхитува на германската [[филозофијафилософија]] и [[литература]]. Ја сметаат за основоположник на францускиот [[романтизам]].
 
{{биог-никулец}}