Разлика помеѓу преработките на „Анастас Јанков“

Додадени 27 бајти ,  пред 13 години
{{Буг-никулец}}
с (Категорија)
({{Буг-никулец}})
{{Никулец}}
И „[[Врховисти|врховистот]]”, бугарскиот [[полковник]] '''Анастас Јанков''' (?-[[1906]]) од село [[Загоричани]], кога во [[1902]] година отиде со голема чета во [[Костур (град)|Костур]]ско за да крева „[[востание]]”, издаде проглас во кој меѓу другото се вели: ''„Македонци! Сетете се за светскиот победител, за светската слава на Македонија великиот Александар Македонски; сетете се за храбриот цар Самуил, македонскиот великан, за прекрасниот Марко Крале општословенска слава, - дека во нив течела македонска крв; тие од небесните височини бдеат и го благословуваат нашето започнато дело. Да се покажеме достојни нивни потомци: да им ги зачуваме славните имиња и да го зачудиме светот со нашата храброст, умешност и самопожртвуваност; да го отресеме од себе срамниот јарем што нè гуши пет века...”''
 
{{Буг-никулец}}
 
[[Категорија:Историја на Македонија]]
5.612

уредувања