Разлика помеѓу преработките на „Бихаќ“

Додадени 53 бајти ,  пред 9 години
с
Бот Менува: war:Bihać; козметички промени
(Создадена страница со: {{Infobox Settlement <!--more fields are available for this Infobox--See Template:Infobox Settlement--> |official_name = Бихаќ<br>''Bihać'' |settlemen...)
 
с (Бот Менува: war:Bihać; козметички промени)
{{Infobox Settlement <!--more fields are available for this Infobox--See Template:Infobox Settlement-->
|official_name = Бихаќ<br />''Bihać''
|settlement_type =
|subdivision_type =Држава
 
'''Бихаќ''' ([[босански]], [[српски]], [[хрватски]]: ''Bihać'') е град и општина во северозападна [[Босна и Херцеговина]]. Градот е центар на [[Унско-сански кантон|Унско-санскиот кантон]] во [[Федерација Босна и Херцеговина|Федерацијата Босна и Херцеговина]]. Бихаќ се наоѓа на [[Уна (река)|реката Уна]] во географскиот регион [[Босанска краина]].
== Население ==
 
{| border="1" cellpadding="7" cellspacing="0" style="margin: 10px 0 10px 25px; background: #f9f9f9; border: 1px #AAA solid; border-collapse: collapse; font-size: 100%; float: center;"
|}
 
== Населби ==
 
'''Бихаќ'''
Вкупно: 45,553
 
* 27,418 - 60.18% [[Бошњаци]]
* 8,218 - 18.04% [[Срби]]
* 4,805 - 10.54% [[Хрвати]]
* 4,020 - 8.82% [[Југословени]]
* 1,092 - 2.42% други
 
'''Орашац'''
Вкупно: 2,574
 
* 2,498 - 97.04% [[Бошњаци]]
* 49 - 1.90% [[Срби]]
* 1 - 0.03% [[Хрвати]]
* 11 - 0.42% [[Југословени]]
* 15 - 0,58% друго
 
'''Брековица'''
Total: 1,833
 
* 1,779 - 97.05% [[Бошњаци]]
* 1 - 0.05% [[Хрвати]]
* 1 - 0.05% [[Срби]]
* 4 - 0.21% [[Југословени]]
* 48 - 2.61% друго
 
'''Рипач'''
Total: 1,724
 
* 1,297 - 75.23% [[Бошњаци]]
* 339 - 19.66% [[Срби]]
* 12 - 0.69% [[Хрвати]]
* 70 - 4.06% [[Југословени]]
* 6 - 0.34% друго
 
== Познати личности од Бихаќ ==
* [[Ирфан Љубљанкиќ]], лекар, композер, политичар и дипломат.
* [[Зеле Липовача]], член на групата [[Divlje jagode]]
* [[Ален Исламовиќ]], босански пејач.
* [[Златко Дедич]], словенечки фудбалер
 
== Галерија ==
<center>
<gallery>
</center>
 
== Поврзано ==
* [[Федерација Босна и Херцеговина]]
* [[Градови во Босна и Херцеговина]]
* [[Унско-сански кантон]]
 
== Надворешни врски ==
{{commonscat|Bihać}}
* [http://www.bihac.org/ Официјална презентација на градот]
 
{{БИХ-никулец}}
{{Општини во Босна и Херцеговина}}
 
[[CategoryКатегорија:Градови во Босна и Херцеговина]]
[[Категорија:Унско-сански кантон]]
 
[[uk:Біхач]]
[[vo:Bihać]]
[[war:BihacBihać]]
[[zh:比哈奇]]