Разлика помеѓу преработките на „Семантичка пајажина“

с
Бот: козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:Semantic Web)
с (Бот: козметички промени)
Многу од технологиите предложени од W3C веќе постојат и се користат во различен контекст, особено оние кои се справуваат со информација што опфаќа ограничен и дефиниран домен, и каде делењето податоци е неопходно, како што се научните истражувања или разменувањето на податоци помеѓу различните бизниси. Дополнително се појавија и други технологии со слични цели како што се микроформатите. Како и да е Семантичкиот Веб како што и е беше оригинално предвидено, е систем што им овозможува на машините да сфатат и одговорат на комплексните барања на човекот врз база на нивното значење и останаа нереализирани во голема мера оставајќи им на критичарите да се сомневаат во нивната брза реализација.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
170

уредувања