Разлика помеѓу преработките на „Ring the Alarm“

Додадени 36 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
(дополнување)
с (Бот: козметички промени)
| издаден = 17 октомври, 2006 <small>(САД)</small>
| формат = [[Комапкт Диск сингл|ЦД сингл]], [[12" сингл|12"]], [[Музичко спуштање|спуштање]]
| снимен = 2006<br />[[Sony Music Studios]]<br /><small>([[Њујорк Сити]], [[Њујорк]])</small>
| жанр = [[Современ Р&Б|Р&Б]], [[Хип хоп музика|Хип хоп]]
| должина = 3:23 <small>(Албум Верзија)</small><br />3:16 <small>(Радио уредување)</small>
| куќа = [[Columbia Records|Columbia]]
| продуцент = Бијонсе Ноулс, Свиз Битз, Шон Гарет
| сертификации =
| претходен = „[[Déjà Vu (песна на Бијонсе Ноулс)|Déjà Vu]]“ <br /> (2008)
| овој = „'''Ring the Alarm'''“<br />(2008)
| следен = „[[Irreplaceable]]“ <br /> (2008)
| друго =
}}
Синглот се искачил на дванаесеттото место на [[Билборд Хот 100|''Билборд'' Хот 100]] во САД во септември, 2006 на дванаесетото место со што станал највисокото прво искачување на сингл од Ноулс во САД. Сепак, највисоката позиција на синглот била единаесет, со што тој станал нејзиниот прв сингл кој не се искалил мешу првите десет. Музичкото видео за синглот било инспирирано од филмот од 1992, ''[[Сурови Страсти]]'' и било режирано од [[Софи Мулер]]. Било снимено во хамгарска пештера во [[Бруклин]], Њујорк Сити. По неговата премиера на [[Yahoo! Music]] на 16 август, 2006, музичкото видео добило помешани критики од музичките критичари кои се согласиле дека тоа е екцентрично. Ноулс ја промовирала „Ring the Alarm“ за време на повеќе настапи во живо, телевизиски емисии и церемонии, вклучувајќи го настапот на [[МТВ Видео Музички Награди|МТВ Видео Музичкито Награди од 2006]]. Песната била дел од сет-листата на [[The Beyoncé Experience]] во Лос Анџелес и нејзината светска, [[I Am... Турнеја]].
 
== Позадина ==
=== Пишување и снимање ===
Во 2006, Ноулс имала улога во адаптацијата на мјузиклот од Бридвеј, ''[[Dreamgirls (филм)|Dreamgirls]]'' која била „тешко“ инспирирана од содржината на музиката и албумот.<ref name="Reid2">{{Cite news |last=Reid |first=Shaheem |title=Be All You Can, B. |url=http://www.mtv.com/bands/b/beyonce/news_feature_081406/index2.jhtml |work=''[[MTV News]]'' |publisher=[[MTV Networks]] |accessdate=January 21, 2011}}</ref> Додека била на одмор по шест месечно снимање, таа отишла во студиото за да почне да работи на нејзиниот втор соло албум ''B'Day''.<ref name="Reid2"/> Ноулс открила: „[Кога снимањето заврши,] јас имав многу натрупани работи, многу емоции, многу идеи“.<ref name="Reid2"/> Таа го повикала американскиот текстописец и музички продуцент [[Шон Гарет]], кој помогнал во пишувањето на нејзиниот мулти-платинест сингл од 2005, „[[Check on It]]“, заедно со [[Родни Џекинс]] и [[Рич Харисон]].<ref name="Conniff">{{Cite news |last=Conniff |first=Tamara |title=Beyoncé Builds Buzz For 'B-Day' |url=http://www.billboard.com/bbcom/news/article_display.jsp?vnu_content_id=1002689847 |work=[[Billboard (magazine)|Billboard]] |publisher=[[Prometheus Global Media]] |date=(June 16, 2006) |accessdate=January 21, 2011}}</ref> Таа исто така го повикала и американскиот [[хип хоп]] продуцент-раперот [[Свиз Битз|Касим „Свиз Битз“ Дин]], кој помогнал во продуцирањето на „Check on It“.<ref name="Reid2"/> Ноулс го изнајмила [[Sony Music Studios]] и им резервирала на Гарет и на другите продуценти.<ref name="Conniff"/> Тој открил: „Јас отидов во студиото и ја видов зоната...сите кои се овде се судираат. Родни Џеркинс имаше своја сесија, Рич Харисон имаше своја сесија...“<ref name="Reid2"/> Во пишувањето на „Ring the Alarm“ помогнале Ноулс Гарет и Свиз Битз.<ref name="B'Day"/> Песните на албумот биле продуцирани додека бил пишуван текстот.<ref name="Reid2"/> Ноулс помогнала во аранжманот и снимала во истото студио. „Ring the Alarm“ била продуцирана од Бијонсе, Гарет и Свиз Битз.<ref name="Reid2"/> Песната била една од четирите кои биле продуцирани од Свиз Битз. Тој изјавил: „Тоа е еден од моите подароци кои ѝ ги дадов за нејзиниот ''B'Day'' (''роденден''). Јас ги продуцирав повеќето од песните на албумот самостојно“.<ref>{{Cite news |last=MTV News staff |title=For The Record: Quick News On Eminem, Aaliyah, Panic! At The Disco, DMX, Beyoncé, Britney Spears & More |url=http://www.mtv.com/news/articles/1539363/20060825/knowles_beyonce.jhtml?headlines=true |work=''[[MTV News]]'' |publisher=[[MTV Networks]] |date=August 25, 2006 |accessdate=January 21, 2011}}</ref> Во врска со нејзината соработка со Свиз Битз, Ноулс рекла: „Обожувам да работам со Свиз. Тој ми задава предизвици. Неговите звуци се толку комплексни што е тешко да се најде мелодија. Но ова веднаш ми дојде на ум“.<ref name="Areth"/>
 
=== Омот ===
Омотот на ''B'Day'' го содржел и омотот на „Ring the Alarm“, што довело до контроверзија по користењето на [[алигатор]]и за време на сликањето. Ноулс открила дека користењето на животните и затворањето на нивните усти бил нејзина идеја. [[Луѓе за Етички Третман на Животните|PETA]], организација за правата на животните, која претходно со соочила со неа за користењето на крзна во дизајнот на нејзината модна линија, се јавила на биологичар кој подоцна ѝ напишал писмо на Ноулс:
 
</blockquote>
 
== Музика, тема и текст ==
{{Listen
| filename = Ring the Alarm.ogg
Песната започнува со Ноулс која му кажува на нејзиниот љубовник дека не може да го пушти и потврдува дека нема да дозволи никоја друга жена да ѝ земе нешто што таа го поседува.<ref>{{cite web|url=http://www.nytimes.com/2006/09/04/arts/04choi.html?_r=2&oref=slogin&ref=music&pagewanted=all|title=All That Success Is Hard on a Girl (or Sounds That Way)|author=Jon Pareles|work=[[The New York Times]]|publisher=[[Arthur Ochs Sulzberger, Jr.]]|date=September 4, 2006|accessdate=January 9, 2011}}</ref> Според Џоди Розен од ''[[Entertainment Weekly]]'', Ноулс го обезбедува рефренот—„Стиснете го алармот, го правам ова предолго / Но ќе бидам проколната ако видам уште една девојка на твојата рака“—„низ густа магла на нарушување.“<ref name="Ent">{{cite web |last=Rosen |first=Jody |title=Music Review: B'Day (2006) – Beyoncé Knowles |url=http://www.ew.com/ew/article/0,,1516025,00.html |work=[[Entertainment Weekly]]|publisher=[[Time Inc.]] |date=September 1, 2006 |accessdate=January 9, 2011}}</ref> Сара Родман од ''[[The Boston Globe]]'' коментирала дека пејачката ја обезбедува оваа линија со „стискање и итност“ кои имаат оригинално чувство,<ref name="Rodman"/> додека Брејхан додал дека Ноулс пее со „со топол интензитет“ и „навалува со сила и цел.“<ref name="vi"/> Во нејзиниот прв стих, таа исто така ја опишува нејзината врска како „несовршена слика од филм за која сите ќе претпостават.“<ref name="poliu"/> Имало гласини дека текстот на „Ring the Alarm“ ја прикажува врската на [[поп музика|поп]] пејачката [[Ријана]] и нејзината врска со [[рап]]ерот [[Џеј-Зи]].<ref name="poi">{{Cite web |last=Hashem |first=Warren |title=Beyoncé's Dad: Someone is Trying to Sabotage the B'Day Album |url=http://www.vibe.com/news/news_headlines/2006/08/matthew-knowles-sabotage-bday/ |work=[[Vibe (magazine)]] |publisher=[[InterMedia Partners]] |archiveurl=http://www.thefreelibrary.com/Beyonce's+Dad:+Someone+is+Trying+to+Sabotage+the+B'Day+Album-a01611416093 |date=August 24, 2006|accessdate=January 20, 2011|archivedate=June 13, 2007}}</ref><ref name="Kelefa">{{cite news |last=Sanneh |first=Kelefa |title=Beyoncé Bounces Back: Film, Album and Warning |url=http://www.nytimes.com/2006/11/23/arts/music/23sann.html?_r=1&n=Top/Reference/Times%20Topics/People/J/Jay-Z&oref=slogin |work=[[The New York Times]]|publisher=[[The New York Times Company]]|date=November 23, 2006 |accessdate=January 20, 2011}}</ref> Во интеврју со уредник на месечниот магазин, ''[[Seventeen (списание)|Седумнаесет]]'', Ноулс разјаснила дека текстот нема никаква врска со Ријана. Таа подоцна објасниле дека не ѝ било страв од гласините кои кружеле наоколу.<ref>{{cite news |author=Holly Eagleson |title=Beyoncé has tackled music and fashion (Annual 2008) |url=http://books.google.com/books?id=-VsKWvPFnE0C&pg=PA11&dq=Ring+The+Alarm+Beyonce&hl=en&ei=JA05TdueIcSI5AbR_f3KCg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CDcQ6AEwBQ#v=onepage&q=Ring%20The%20Alarm%20Beyonce&f=false |work=[[Seventeen (magazine)]]|publisher=[[Hearst Corporation]]|date=December 31, 2008 |page=10|accessdate=January 21, 2011}}</ref><ref name="vi"/>
 
== Формати и списоци на песни ==
{{col-begin}}
{{col-2}}
* '''САД ЦД сингл и 12-инчен винил'''<ref name="us2">{{cite web|url=http://www.billboard.com/bbcom/discography/more.jsp?tp=singles&pid=317670&aid=801124|archiveurl=http://replay.waybackmachine.org/20090205185728/http://www.billboard.com/bbcom/discography/more.jsp?tp=singles&pid=317670&aid=801124 |title=Ring the Alarm &#91;2 Tracks&#94;^ |work=[[Billboard (magazine)|Billboard]] |publisher=[[Nielsen Business Media]] |archivedate=February 5, 2009 |accessdate=April 1, 2011}}</ref>
# „Ring the Alarm“ – 3:26
# „Ring the Alarm“ (инструментална) – 3:25
 
* '''САД ЦД сингл'''<ref name="us3">{{cite web|url=http://www.billboard.com/bbcom/discography/more.jsp?tp=singles&pid=317670&aid=813734 |archiveurl=http://replay.waybackmachine.org/20090205185752/http://www.billboard.com/bbcom/discography/more.jsp?tp=singles&pid=317670&aid=813734 |title=Ring the Alarm &#91;5 Tracks&#94;^ |work=[[Billboard (magazine)|Billboard]] |publisher=[[Nielsen Business Media]] |archivedate=February 5, 2009 |accessdate=April 1, 2011}}</ref>
# „Ring the Alarm“ (Ремикс од Karmatronic) – 3:21
# „Ring the Alarm“ (Ремикс од Migtight) – 3:21
# „Ring the Alarm“ (Ремикс од Grizz) – 3:32
{{col-2}}
* '''САД Денс Миксови EP'''<ref>"[http://itunes.apple.com/us/album/ring-the-alarm-dance-mixes-ep/id202399050 iTunes Store - Beyoncé - Ring the Alarm - Dance Mixes EP]". [[iTunes Store|Itunes US]]. [[Apple Inc.]]. Retrieved January 21, 2011.</ref>
 
# „Ring the Alarm“ (Клуб Микс од [[Freemasons]]) - 8:33
# „Ring the Alarm“ (Ремикс од Migtight) - 3:19
 
* '''САД Урбани Миксови EP'''<ref>"[http://itunes.apple.com/us/album/ring-the-alarm-urban-mixes-ep/id202683348 iTunes Store - Beyoncé - Ring the Alarm - Urban Mixes EP]". [[iTunes Store|Itunes US]]. [[Apple Inc.]]. Retrieved January 21, 2011.</ref>
 
# „Ring the Alarm" (Ремикс од Tranzformas) (со [[Коли Будз]]) - 4:12
{{col-end}}
 
== Кредити и личности ==
Кредитите се земени од ''B'Day''.<ref name="B'Day">{{Cite album-notes |title=B'Day deluxe edition |publisher=[[Sony Music Entertainment|Sony Music BMG Entertainment]] |year=2007}}</ref>
* Снимено од: Џим Каруана
** Помогнато од: Роб Кинелски
* Миксано од: Џејсон Голдстејн и Свиз Битз
** Помогнато од Стив Тол
 
== Табели и сертификации ==
{{col-begin}}
{{col-2}}
=== Неделни табели ===
{| class="wikitable sortable"
!align="left"|Табела (2006)
!align="center"|Највисока<br />позиција
|-
{{singlechart|Sweden|56|artist=Beoyncé|song=Ring The Alarm|refname=Hung Medien}}
{{col-2}}
 
=== Годишни табели ===
{|class="wikitable sortable"
|-
|}
 
=== Сертификации ===
{| class="wikitable"
|-
{{col-end}}
 
== Во популарна култура ==
* „Ring the Alarm“ бил користен за премиерата на третата сезона од популарната британска тинејџерска драма ''[[Скинс (ТВ серија)|Скинс]]''.<ref>{{cite web|url=http://www.skinsmusic.co.uk/php/Season_3/skins_Season3_episode1.php |title=Skins Episode 1: Everyone |publisher=[[Skins (TV series)|Skins]] Official Website |accessdate=April 17, 2011}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи|2}}
 
 
{{DEFAULTSORT:Ring The Alarm}}
 
[[Категорија:Синглови од 2006]]
[[Категорија:Песни од Бијонсе Ноулс]]
170

уредувања