Разлика помеѓу преработките на „Џон Мејнард Кејнс“

Додадени 3 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (r2.6.1) (Бот Додава: bn:জন মেনার্ড কেইনস)
с (Бот: козметички промени)
'''Џон Мејнард Кејнс''' ([[5 јуни]] [[1883]] - [[21 април]] [[1946]]) бил британски економист чии идеи имаат големо влијание врз теоријата и практиката на модерната [[макроекономија]], како и врз економската политика на [[владата]]. Претходно работел во потесните бизнис кругови и се залагал за употреба на фискалните и монетарните мерки за ублажување на негативните ефекти од економската рецесија и депресии. Неговите идеи се основата за Кејнсовата економија, како и за други различни гранки.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{биографија-никулец}}
 
[[Категорија:Економија]]
[[Категорија:Политичка економија]]
170

уредувања