Разлика помеѓу преработките на „Градиште (Алданци)“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
|период2=
}}
'''Градиште''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Алданци]]. Локалитетот претставува [[населба]] од [[римското време]]. Се наоѓа на 2 km северно од селото, на мала височинка, каде по површината на нивите се среќаваат остатоци од објекти: фрагменти од мермерни архитектонски делови, тули, керамика, римски монети, [[питоси]] и др. Наодите се чуваат во [[Завод и Музеј - Прилеп|Заводот и музеј]] во [[Прилеп]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Кале (Алданци)|Кале]] - хеленистичка населба;
* [[Алданци]];
* [[Список на археолошки локалитети во Крушевско]];
 
== Наводи ==
{{македонска археологија-никулец}}
{{Архео-Крушево}}
 
[[Категорија:Алданци]]
170

уредувања