Разлика помеѓу преработките на „Даб (Бучин)“

Додаден 11 бајт ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
|период2=
}}
'''Даб''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Бучин]]. Локалитетот претставува [[осамен наод]] од [[римското време]]. Недалеку од селото била пронајдена една бронзена статуетка на [[Меркур (бог)|Меркур]], висока 5 cm. Статуетката се чува во [[Завод и Музеј - Прилеп|Заводот и музеј]] во [[Прилеп]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Во Селото (Бучин)|Во Селото]] - осамен наод од римско време;
* [[Кале (Бучин)|Кале]] - доцноантичка населба;
* [[Манастириште (Бучин)|Манастириште]] - хеленистичка и римска населба;
* [[Рид (Бучин)|Рид]] - хеленистичка населба;
* [[Бучин]];
* [[Список на археолошки локалитети во Крушевско]];
 
== Наводи ==
{{македонска археологија-никулец}}
{{Архео-Крушево}}
 
[[Категорија:Бучин]]
170

уредувања