Разлика помеѓу преработките на „Манастириште (Бучин)“

с
Бот: козметички промени
(Создадена страница со: {{Инфокутија Археомак |име=Манастириште |слика= |опис= | lat_dir=N | lat_deg=41 | lat_min=24 | lat_sec=26 | ...)
 
с (Бот: козметички промени)
|период2=
}}
'''Манастириште ''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Бучин]]. Локалитетот претставува [[населба]] од [[хеленистичко време|хеленистичко]] и [[римско време]]. Се наоѓа на 2,5 km западно од селото, на левиот брег на [[Црна Река]], каде на површина од 50 x 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и [[питоси]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Во Селото (Бучин)|Во Селото]] - осамен наод од римско време;
* [[Даб (Бучин)|Даб]] - осамен наод од римско време;
* [[Кале (Бучин)|Кале]] - доцноантичка населба;
* [[Рид (Бучин)|Рид]] - хеленистичка населба;
* [[Бучин]];
* [[Список на археолошки локалитети во Крушевско]];
 
== Наводи ==
{{македонска археологија-никулец}}
{{Архео-Крушево}}
 
[[Категорија:Бучин]]
170

уредувања