Разлика помеѓу преработките на „Рид (Бучин)“

Додадени 9 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
(Создадена страница со: {{Инфокутија Археомак |име=Рид |слика= |опис= | lat_dir=N | lat_deg=41 | lat_min=24 | lat_sec=26 | lon_dir=E | lon_d...)
 
с (Бот: козметички промени)
 
 
{{Инфокутија Археомак
|име=Рид
|период2=
}}
'''Рид''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Бучин]]. Локалитетот претставува [[населба]] од [[хеленистичко време]]. Се наоѓа на 1 km јужно од селото, на долга падина, каде се гледаат темели од градби и градежен материјал, како и многубројни фрагменти од керамички садови. При обработката на земјата се најдени и повеќе монети, како и мермерни споменици со грчки натписи и релјефи. Предложена е идентификација со деуриопскиот град [[Алцомена]]. Наодите се чуваат во [[Заводот и музеј во Прилеп]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Во Селото (Бучин)|Во Селото]] - осамен наод од римско време;
* [[Даб (Бучин)|Даб]] - осамен наод од римско време;
* [[Кале (Бучин)|Кале]] - доцноантичка населба;
* [[Манастириште (Бучин)|Манастириште]] - хеленистичка и римска населба;
* [[Бучин]];
* [[Список на археолошки локалитети во Крушевско]];
 
== Наводи ==
{{македонска археологија-никулец}}
{{Архео-Крушево}}
 
[[Категорија:Бучин]]
170

уредувања