Разлика помеѓу преработките на „Панче Пешев“

Одземен 1 бајт ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
'''Панче Пешев''' ({{роден во|Велес }}, {{роден на||јули|1915 }}- [[Кушкулија]], {{починат во|Струмичко}}, {{починат на|5|јуни|1944}}) бил македонски композитор, музичар,уметник и учесник во [[НОБ]]<ref>{{цитирана книга|last=Димовски|first=Драгољуб|coauthors=Методи Петровски|title=Панче Пешев|publisher=Мисла|date=1973}}</ref>.
 
== Биографија ==
 
Иако роден во [[Велес]], детството и школувањето ги поминал во [[Куманово]]. Загинал во [[Кушкулија]] , [[Струмичко]] на [[5 јуни]] [[1944]] година во борбите со [[бугарија| бугарските окупаторски војски]]. Покрај другите Панче Пешев е автор на најубавата и најпопуларна македонска борбена песна од НОВ, која станува и Марш на Третата македонска бригада „''Ко челик сме ние''“. Додека бил во логорот „[[Меѓуречје]]", тој основал хор во затворот, кадешто биле пеени масовните и народните песни: ''Старци белобрадци'', ''Млада овчарка'', ''Помниш ли либе Галабо'', ''Борјано, Борјанке'' и други<ref>{{цитирана книга|last=Старделов|first=Георги|title=Музиката на почвата на Македонија од Атанас Бадев до денес|publisher=Македонска Академија на Науките и Уметностите|date=2004|ISBN=9789989101380|language=македонски}}</ref>. [[Панче Пешев (награда)|награда за најуспешно остварување во областа на музичкото творештво и музикологија]]. Неговиот татко, [[Никола Пешев]] по ослободувањето на Македонија, станал градоначалник на [[Куманово]].
== Наводи ==
 
 
[[Категорија:Велешани]]
 
[[Категорија:Македонски партизани]]
 
[[Категорија:Учесници во НОБ]]
 
[[Категорија:Македонски композитори]]
170

уредувања