Разлика помеѓу преработките на „Вестминстер“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додаје: eo, nl, pt, simple, sr)
с
[[Image:Houses_of_parliament_dusk.jpg|thumb|right|250px|Британскиот парламент]]
[[Image:1593 Norden's map of Westminster surveyed and publ 1593 (1).jpg||right|thumb|250px|Вестминстер во 1593 год.]]
'''Вестминстер''' ([[англ.]] ''Westminster'') е реон во [[Централен Лондон]], [[Англија]], кој се наоѓа во рамките на [[Град Вестминстер]]. Тука се наоѓа [[Вестминстерска Палатапалата|Вестминстерската Палатапалата]] како и [[Британски парламент|Британскиот парламент]].
 
Вестминстер се наоѓа југозападно од [[Град Лондон|Сити]] (Град Лондон) и 0.8 km југозападно од [[Черингски крст|Черингскиот крст]].