Разлика помеѓу преработките на „Вера Которка“

Додадени 8 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Spomenik vera kotorka.jpg|thumb|250px|Споменикот на Вера Которка на [[Пониква]]]]
'''Вера Теодосиева Трајковска - Которка''' ({{роден во|Куманово}}, {{роден на|2|април|1925}} - [[Лопен]], [[Осоговски планини]], {{починат на||јуни|1944}}) била македонскимакедонска [[партизан]]ка, учесникучесничка во [[НОБ]].<ref>{{цитирана книга|last=Marija Jovanoviḱ|title=Zbornik na dokumenti za učestvoto na ženite od Makedonija vo narodnoosloboditelnata vojna i revolucijata 1941-1945|publisher=Institut za nacionalna istorija|date=1976}}</ref> Како ученичка на [[Гимназија „Гоце Делчев“ - Куманово|кумановската гимназија]] била примена за член на [[СКОЈ]]. Таа била една од поистакнатите партизани, и знаела три јазици: [[германски јазик|германски]], [[италијански јазик|италијански]] и [[француски јазик|француски]].
Била убиена е на [[Осоговските Планини]], близу [[Пониква]]. Во нејзина чест [[ОУ „Вера Которка“ - Клечовце|училиштето во Клечовце]] го носи нејзиното име.