Рајко Жинзифов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 49 бајти ,  пред 17 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Рајко Жинзифов''' ([[Велес]], [[1839]] - [[1877]], [[Москва]]) зазема истакнато место меѓу македонските преродбеници. Тој бил сестран преродбеник, публицист, преведувач и собирач на народно творештво.
 
Во почетокот на 1856 година се вработил во [[Прилеп]] како помошник-учител на [[Димитар Миладинов]]. Работата како учител подоцна ја продолжил во градот [[Кукуш]], каде заедно со Димитар Миладинов развиле голема преродбенска дејност.
 
Подоцна заминал за [[Русија]] и се запишал на Историско-филозофскиот факултет во Москва. Таму се движел во кругот на македонските студенти и, покрај учењето, се занимавал и со писателска, преведувачка и публицистичка дејност.
 
Жинзифов пишувал песни од кои посебно се значајни "Глас" и "Велигден". Тој ја напишал и поемата "КрваватаКрвава Кошула". Тој исто така го напишал и првиот расказ во нашата литература под наслов: "На Прошедба".
Анонимен корисник