Разлика помеѓу преработките на „Солт Лејк Сити“

Додадени 45 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Градот е опкружен со планини, а од [[Големо Солено Езеро|Големото солено езеро]], по кој што и го добил името, одвоен е со мочуришта
 
Градот е основан во 1847 година од [[Мормони|мормонските]] доселеници на чело со [[Бригам Јанг]]. Од тогаш па се до денес е престолнина на таа верска заедница. Подоцна градот се развил и како рударско средиште и железнички чвор. Со текот на времето, луѓе од најразлични краеви на светот како и од другите американски сојузни држави, почнале да се доселуваат така што градот постепено го губел својот мормонски карактер. Денес градот претставува оаза на либерализмот на чело со [[Демократскапартија на САД|Демократската партија на САД]] во конзервативната и републикански настроена [[Јута]].
 
Солт Лејк Сити е познат и како домаќин на [[Зимски олимписки игри 2002|Зимските олимписки игри во 2002]] година, еден од ретките причини кои ги донело организаторите до оголем профит. [[Зимски олимписки игри|ЗОИ]] во градот се одржувале за време на скандалите поврзани за лобирање на [[Меѓународен олимписки комитет|Меѓународниот олимписки комитет]].