Разлика помеѓу преработките на „Самоа“

Додадени 30 бајти ,  пред 9 години
с
Бот Додава: tpi:Samoa; козметички промени
с (r2.6.4) (Бот Менува: nah:Samoa)
с (Бот Додава: tpi:Samoa; козметички промени)
{{Main|Географија на Самоа}}
 
[[FileПодатотека:Samoa mk.svg|thumb|лево|200п|Карта на Самоа.]]
 
Државата се наоѓа јужно од [[екватор]]от, на пола пат од [[Хаваи]] до [[Нов Зеланд]] во регионот [[Полинезија]] во [[Океанија]]. Вкупната површина на Самоа изнесува околу 2.934 km² и е составена од два големи острови [[Уполу]] и [[Саваи]] и тие два острови сочинуваат 99% од вкупната територија на Самоа. Покрај овие два има и други помали острови. Островот Уполу е дом на три-четвртини од населението на Самоа и на тој остров се наоѓа главниот град - [[Апија]]. Најголем остров е Саваи и има население од 42.000 жители.
[[ps:ساموا]]
[[pms:Samoa]]
[[tpi:Samoa]]
[[nds:Samoa]]
[[pl:Samoa]]