Еразмо Ротердамски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 82 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Менува: zh:德西德里烏斯·伊拉斯謨)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Holbein-erasmus.jpg|thumb|right|Еразмо Ротердамски]]
'''[[Еразмо Ротердамски]]''' ({{роден на|28|октомври|1466}} во {{роден во|Ротердам}} - {{починал на|12|јули|1536}} во {{починал во|Базел}}) бил истакнат [[Холандија|холандски]] [[хуманист]].
 
Поради големото влијание врз своите современиците наречен е ''крал на хуманистите''. Имал големо влијание на [[Германија|германската]] [[реформација]], а реформата на црквата ја замислувал како реформа на клерот и на црковните општини, а не како реформа на догмата.