Разлика помеѓу преработките на „А. ден Долард“

Додадени 48 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: da:A. den Doolaard)
}}
 
'''А. ден Долард''' ([[{{роден во|Зволе]]}} , [[{{роден на|7 |февруари]] [[|1901]]}} – [[Хундерло]], [[{{починал на|26 |јуни]]|1994}} [[1994]]) ([[Холандски јазик|хол.]] ''A. den Doolaard'') е псевдоним за [[Холандија|холандски]]от писател '''Корнелис Јоханес Георг (Боб) Спулстра Помладиот''' (Cornelis Johannes George (Bob) Spoelstra jr.). Автор е на бројни книги од различен вид книжевност: романи, патописи, раскази, поезија.
 
А. ден Долард често ја посетувал и [[Македонија]]. Поттикнат од [[Охрид]] и убавините на [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]], го напишал романот „[[Свадбата на седумте Цигани]]“ (''De bruiloft der zeven zigeuners''), кој за прв пат бил објавен во 1939 година, а потоа доживеал многу изданија. Главното дејство во романот се одвива во градот Охрид и покрај Охридското Езеро, поради што оваа книга се смета за значаен фактор во претставувањето на Охрид и Македонија кај пошироката читателска јавност во [[Холандија]].<ref>Мишо Јузмески: „Пофални слова“, Благоевград 2006 </ref>