Разлика помеѓу преработките на „Франкфурт на Мајна“

Додадени 1.262 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
=== Фестивали ===
 
Најголемиот фестивал во градот е '''Museumsuferfest''' (Музејскиот фестивал на речниот брег). Тоа е еден од најголемите културни фестивали во Германија, кој привлекува над 3 милиони посетители во период од 3 дена. Се случува секојаеднаш годинагодишно на крајот на август, на двете страни на речниот брег на реката [[Мајна]] во центарот на градот. Тука се лоцирани над 20 музеи кои се отворени до доцна во ноќта. ТамуИсто така имапостојат посебни атракции како живи свирки, танцувачки шоуа, неколку штандови за уметност, работилници за накит, облека и храна од секаде во светот. Завршува со спектакуларен огномет.
 
Најстариот народен фестивал во Франкфурт е '''Dippemess''' (Фестивалот за камени работи) кој се одржува двапати годишно околу [[Велигден]] и на крајот на септември во источниот дел на градот. За прв пат е споменат во 14 век како годишен пазар, а денес е повеке од забавен парк. ( "Dippe" ена регионаленрегионалниот дијалект на Хесен, збор кој значи „пехар“ или „грне“ и кој нема да биде разбран во најголем број германси региони. Името на фестивалот потекнува од самата намена, кога на изложбасаем се нудеа традиционални украсни грниња, пехарилонци или други работи од камен).
 
[[File:Frankfurt-Waeldchestag.jpg|thumb|left|Велдцхестаг во 2002]]
 
Франкфуртскиот '''Wäldchestag''' (Денот на дрвото) е шеговито познат како регионален празник затоа што сесè до 1990-тите години, бешебило познато дека продавниците во Франкфурт беабиле затворени на овој ден. И покрај името, фестивалот се одржува четири дена по Pentecost[[Педесетница|Педесетницата]], а всушност Денот на дрвотошумата се одржува во вторник. Но, она што е посебно за овој фестивал е неговата локација во ШуматаГрадската шума на Франкфурт, јужно од центарот на градот, во [[Нидеррад]].
 
Фестивалот '''Wolkenkratzer Festival''' (Фестивалот на облакодерите) е уникатен во Германија. Се одржува нередовно, последнопоследниот беше во мај 2007 година. Два дена повеќето облакодери во Франкфурт се отворени за јавноста, што секако не е секогаш случај, независно од панораматапалубата за набљудување на Главната[[Кула Мајна|Кулата кулаМајна]]. Околу 1.2 милиони посетители ја имаатискористиле можноста да го видат градот од горе. Падобранците, скокачите од височина, огнометите и ласерските шоуа се дополнителни атракции. Следниот фестивал ќе се одржи во 2013 година.
 
'''Звукот на Франкфурт''' е музички фестивал кој се одржува во центарот на градот. Се одржуваодржувал регуларноредовно од 1994-2004 година. Разни артисти и бедовибендови изведуваат отворени и бесплатни концерти на осум бини лоцирани главно околу Цајл. Различните видови музика (рок, латино, техно, хаус, алтернативна и поп музијамузика) привлекувааат околу 500.000 посетители секоја година.
 
=== Странска култура ===
 
Најголемиот број музеи во Франкфурт се лоцирани по должината на реката Мајна во Захсенхаузен (јужната страна) или во стариот дел на градскиот центар (северниот дел). Областа е позната како Museumsufer (Музејски речен брег).
Има 13 музеи на јужната страна помеѓу Eiserner Steg и Friedensbrücke, вклучувајќи ги:
 
Има 13 музеи на јужната страна помеѓу Eiserner Steg и Friedensbrücke, вклучувајќи ги:
*Deutsches Architekturmuseum(Музеј за германска архитектура)
 
*Deutsches Filmmuseum(Музеј за германкиот филм)
* [[Германски архитектонски музеј (Франкфурт на Мајна)|Deutsches Architekturmuseum]] (германски архитектонски музеј)
*Ikonenmuseum(Музеј за икони)
* [[Германски филмски музеј (Франкфурт на Мајна)|Deutsches Filmmuseum]] (германски филмски музеј)
*Liebieghaus(Музеј за локална скулптура)
* [[Музеј за икони (Франкфурт на Мајна)|Ikonenmuseum]] (музеј за [[икона|икони]])
*Museum für Angewandte Kunst(Музеј за применета уметност)
* [[Liebieghaus]] (општински музеј за скулптури)
*Museum Giersch(Музеј за регионална уметност)
* [[Музеј за применета уметност (Франкфурт на Мајна)|Museum für Angewandte Kunst]] (Museum of Applied Art)
*Museum für Kommunikation
* [[Музеј Гирш (Франкфурт на Мајна)|Museum Giersch]] (регионален музеј за уметност)
*Museum der Weltkulturen(Музеј за светската култура)
* [[Музеј за комуникација (Франкфурт на Мајна)|Museum für Kommunikation]]
*Städel, еден од најпознатите музеи во Германија
* [[Музеј за светските култури (Франкфурт на Мајна)|Museum der Weltkulturen]] (Музеј за светските култури)
* [[Штедел|Städel]], еден од најпознатите уметнички музеи во Германија
 
Самата улица, Schaumainkai, е делумно затворена за сообраќај во саботи за најголемиот пазар за стари работи во Франкфурт.
 
Има два музеи на северната страна:
 
*Еврејскиот музеј на Франкфурт
* [[Еврејскиот Музеј (Франкфурт на Мајна)|Еврејскиот музеј]]
*Историскиот музеј
* [[Историски музеј (Франкфурт на Мајан)|Historisches Museum]]
 
Не директно лоцирани на речниот брег се:
 
*Музејот за модерна уметност
* [[Музеј за модерна уметност (Франкфурт на Мајна)|Музеј за модерна уметност]]
*Уметничката галерија на Ширн
* [[Уметничка галерија Ширн|Schirn Kunsthalle (Уметничка галерија Ширн)]]
*Заедницата Заедница за франкфуртскафранкфуртската уметност, основана во 1829 година.
Друг важен музеј е лоциран во Вестенд:
 
*Музеј за природна историска уметсност на Зекенбег, најголемиот природно историски музеј во Греманија.
Друг важен музеј е лоциран во областа [[Вестенд]]:
 
* [[Природно-историски музеј Зенкенберг]], најголемиот природно-историски музеј во Германија.
 
=== Кулинарски специјалитети ===
 
*Франкфуртскиот Франкфуртски колбас (ход[[хот дог]])
* [[Frankfurter Rindswurst]] (франкфуртски говетскиговедски колбас)
* [[Apfelwein]] (Вино од јаболко)
*Grüne Soße(зелен[[Зелен сос)]]
* [[Бетменхен]]
*Bethmännchen
* [[Frankfurter Kranz]]
* [[Handkäse|Handkäs mit Musik]]
* [[Frankfurter Rippchen|Rippchen mit Kraut]]
 
=== Денс музика ===
 
Корените на [[Техно музика|техно-музиката]] потекнуваат од [[Германија]], а особено од Франкфурт. Овде, во раните 1990-ти години, локалниот диџеј [[Свен ВетФет]] и диџејот ДАГ за првпат одсвиријаотсвирија јак, длабок стил на ациден хаус, кој стана многу популарен во целиот свет во следната декада. Едно од главните места на раната [[транс-музија музика]] беше ноќниот клуб Омен. Според тоа, едни од најраните и највлијателните техно-влијанија, Џем Jam andи SpoonСпун, DanceДенс 2 TranceТранс, Oliver[[Оливер LiebЛиб]] и Hardfloor,Хардфлур и издавачкитедискографските етикетикуќи како Harthouseшто беа Хартхаус и EyeАј Q,Кју, беабиле основани во градот во 1990-ти години.
 
== Сообраќај ==