Разлика помеѓу преработките на „Кале (Алданци)“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
 
{{Инфокутија Археомак
|име=Кале
|период2=
}}
'''Кале''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Алданци]]. Локалитетот претставува [[населба]] од [[хеленистичкотoхеленистичкото време]]. На највисокиот дел од локалитетот, по површината се среќаваат грамади од кршен камен и варов малтер, а поретко фрагменти од керамички садови. Поголема концентрација на подвижни наоди има на јужниот дел. Најдени се и бронзени монети од градот [[Пела]]. Наодите се чуваат во [[Завод и Музеј - Прилеп|Заводот и Музеј]] во [[Прилеп]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
 
== Поврзано ==