Разлика помеѓу преработките на „Кога лисјата паѓаат (ТВ серија)“

дополнување, ситна поправка
(дополнување, ситна поправка)
{{Infobox Television
| show_name = Кога лисјата паѓаат
| image = [[Податотека:Yaprak dokumu.jpg|250px]]
| format = [[теленовела]]
| picture_format = [[Color]]
| director =
| writer = [[Решат Нури Ѓунтекин]]
| creator =
| camera = [[Мултикамера]]
| runtime = 90 минути
| producer =
| executive_producer =
| editor =
| cinematography =
| starring = [[Халил Ерѓун]]<br>[[Ѓувен Хокна]]<br>[[Бену Јилдирмлар]]<br>[[Ѓокче Бахадир]]<br>[[Фахрие Евџен]]<br>[[Дениз Чакар]]<br>
| theme_music_composer =
| opentheme = Yarane
| endtheme = Yarane
| country = [[Турција]]
| language = [[Турски јазик|Турски]]
| network = Kanal D
| picture_format =
| audio_format = [[стерео]]
| location = [[Истанбул]]
| first_aired = {{flagicon|TUR}}[[Турција]]<br/>13 септември, 2005 - 29 декември, 2010<br/>{{flagicon|BUL}}[[Бугарија]]<br/>23 ноември, 2009 - до сега<br>{{flagicon|SER}}[[Србија]]<br/>6 декември, 2010 - до сега<br>{{flagicon|BIH}}[[Босна и Херцеговина]]<br/>26 март, 2011 - до сега<br/>{{flagicon|MKD}} [[Македонија]]<br/>6 септември, 2010 - до сега
| last_aired =
| preceded_by =
| followed_by =
| num_episodes = 174
| website =
}}
'''„Кога лисјата паѓаат“''' ([[турски јазик|турски]]: ''Yaprak Dökümü'') е турска [[драма|драмска]] телевизиска [[серија]]. Сценариото е земено од истоимениот[[роман]] од 1930 г. на турскиот белетрист и драматург [[Решат Нури]] (1889-1956).
 
== Приказна ==
„Кога лисјата паѓаат“ е приказна за семејството на Али Риза ([[Халил Ерѓун]]) и на неговата жена Хајрије ([[Ѓувен Хокна]]), кои своите деца ѓиги воспитуваат со висока морална свест и силни чувства за семејните врски. Кога семејството ќе се пресели од родното гратче во големиот [[Истанбул]] за да нивната ќерка Неџла ([[Фахрије Евџен]]) студира на универзитетот, тие ќе се соочаат со многу промени во животот. Модерниот свет и економската нестабилност на животот во големиот град се заканите со кои ќе се соочи ова семејство.
 
Семејството на Али Риза, преку кое се разгледува прашањето за силните семејни врски во модерниот начин на живот е под постојана опасност од распаѓање. Во главните улоги настапуваа одличните турски актери Халил Ерѓун, Ѓувен Хокна, Бену Јилдиримлар, Џанер Куртаран, Фахрије Евџен, Дениз Чакар и Ѓокче Бахадир. Режисер на оваа серија, која во моментов е најпопуларна во Македонија, е Месуде Ераслан..
Кога семејството ќе се пресели од родното гратче во големиот [[Истанбул]] за нивната ќерка Неџла ([[Фахрије Евџен]]) да студира на универзитетот, тие ќе се соочат со многу промени во животот. Модерниот свет и економската нестабилност на животот во големиот град се заканите со кои ќе се соочи ова семејство.
 
Семејството на Али Риза, преку кое се разгледува прашањето за силните семејни врски во модерниот начин на живот е под постојана опасност од распаѓање.
 
Семејството на Али Риза, преку кое се разгледува прашањето за силните семејни врски во модерниот начин на живот е под постојана опасност од распаѓање. Во главните улоги настапуваа одличните турски актери Халил Ерѓун, Ѓувен Хокна, Бену Јилдиримлар, Џанер Куртаран, Фахрије Евџен, Дениз Чакар и Ѓокче Бахадир. Режисер на оваа серија, којашто вое моментов емногу најпопуларнапопуларна во [[Македонија]], е Месуде Ераслан..
 
== Улоги ==
|-
 
| [[ФахријеФахрие Евџен]] || '''Неџла Текин''' || втората ќерка на Али Риза и Хаирие, сопруга на Џем (1, 3 сезона), љубовница на Огуз (1 сезона), станува депресивна, лута и конфликтна. (4 сезона).
 
|-
|-
 
| [[Џанер Куртаран]] (1-3 сезона)<br>[[Хасан Кучукчетин]] (3-5 сезона) || '''ШевкетШефкет Текин''' || Сопруг на Ферхунде (1-2 сезона), единствениот син во семејството Текин.
 
|-
 
| [[Бедиа Енер]] || '''Нехир''' || Мајка на Седеф, најдобра пријателка на семејството Текин.
|}
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://imdb.com/title/tt0856757 „Кога лисјата паѓаат“ на IMDB]
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
 
3.883

уредувања