Разлика помеѓу преработките на „Класична механика“

Додадени 67 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ia:Mechanica classic)
с
'''Класичната механика''' е дел од [[механика]]та (гранка{{ref на [[физика]]та што ги изучува законите за промената на положбата на телата во просторот низ времето и причините поради кои таа настанува)label|А|а|а}} основан на [[Њутнови закони|Њутновите закони]] и [[Претворба на Галилеј|принципот на релативност на Галилеј]]. Затоа често се нарекува и „'''Њутнова механика'''“. Другиот дел на механиката е [[Квантна механика|квантната механика]].
 
Класичната механика се дели на:
{{main|Закон за запазување на енергијата}}
Законот за запазување на енергијата се јавува како последица на Њутновите закони за затворени конзервативни системи, односно системи во кои дејствуваат само [[Конзервативна сила (физика)|конзервативните сили]]. Од пофундаментална гледна точка, законот за запазување на енергијата се јавува како последица од еднородноста на времето.
 
== Белешки ==
* {{Note label|A|a|a}} Гранка на [[физика]]та што ги изучува законите за промената на положбата на телата во просторот низ времето и причините поради кои таа настанува.
 
[[Категорија:Класична механика]]