Разлика помеѓу преработките на „Функција (математика)“

с
Бот Додава: nap:Funzione (matematica); козметички промени
с (r2.7.1) (Бот Додава: la:Functio)
с (Бот Додава: nap:Funzione (matematica); козметички промени)
'''Функција''' е [[Математика|математички]] поим кој ја одразува врската меѓу елементите од различни [[Множество|множества]]. Поточно, тоа е „закон“ според кој секој елемент на едно множество (''[[домен]]'' на функцијата) може да се стави во соодветство со некој елемент од друго множество (''[[кодомен]]'' на функцијата).
 
Математичкиот поим функција ја изразува интуитивната претстава за тоа како една [[величина]] во целост го определува значењето на друга величина. Така значењето на [[Променлива (математика)|променливата]] <math>x</math> еднозначно го определува значењето на изразот <math>x^2</math>, а значењето на еден [[месец]] еднозначно го определува значењето на месецот кој следува, исто како што секој човек може да се поврзе со друг човек — неговиот татко.
 
Обично се разгледуваат [[Бројна функција|бројни функции]] кои ставаат едни броеви во соодветство со други. Ваквите функции поседуваат низа на карактеристични својства и добро се претставуваат со цртежи во вид на [[График на функција|графици]].
[[nl:Functie (wiskunde)]]
[[ja:関数 (数学)]]
[[nap:Funzione (matematica)]]
[[no:Funksjon (matematikk)]]
[[nn:Matematisk funksjon]]