Разлика помеѓу преработките на „Островот на богатството“

нема опис на уредувањето
| publisher = London: Cassell and Company (денес дел од [[Orion Publishing Group]])}}
 
'''''Островот на богатството''''' ({{lang-en|Treasure Island}}) или '''Островот на скриеното богатство''' e [[роман]] напишан од [[Шкоти|шкотскиот]] писател [[Роберт Луис Стивенсон]], која за прв птпат била објавена на [[23 мај]] [[1883]] година. Романот е авантура во кој се опишува приказната за една група [[пират]]и и обични граѓани кои се во потрага по закопано богатство на еден ненаселен остров во [[Карипското Море]].
 
Книгата е позната по самата приказна, но и добриот опис на атмосферата, ликовите и акцијата која се одвива низ целиот текст. Исто така, романот вклучува добар опис на [[морал]]ните вредности на самите ликови, особено на главниот негативен лик и ова се смета за чуден елемент кој е вметнат во една детска литература. Препознатливо за романот се пиратите, картата со скриеното богатство, бродовите и убистават, како и тајните договори и преговори за опстанок на островот и враќање во [[Бристол]] со здраво тело и дух, но и богатство во џебовите.
* [[Лонг Џон Силвер]] - главен антагонист во приказната.
* Доктор Лејви - еден од протагонистите во приказната, пријател и соработник на Џим.
* Скуир Трелони - пријател на ЛивсиЛејви, еден од протагонистите во приказната.
* Били Боунс - поранешен пират кој престојува во мотелот на Џин и човек кој ја имал картата на богатството.
* Слепиот Пју - слеп пират кој го посетува Боунс за да му ја земе картата.
* Блек Дог - пират, соработник со Пу
* Бен Ган - заробеник на островот, подоцна соработник на Џим, ТрелониТрелоуни, Ливси.
* Израел Хендс и 17 останати пирати, соработници на Силвер.
 
Анонимен корисник