Разлика помеѓу преработките на „Август Фердинанд Мебиус“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Август Фердинанд Мебиус''' ([[герм.]] ''August Ferdinand Möbius'', [[{{роден на|17 |ноември]] [[|1790]]}} – [[{{починал на|26 |септември]] [[|1868]]}}) е [[Германија|германски]] [[математичар]] и [[астрономија|астрономски]] теоретичар.
 
Најпознат е по октривањето на [[Мебиусова лента|Мебиусовата лента]] - [[ориентабилност|неориентабилна]] дводимензионална површина која има само една страна кога е вметната во тридимензионален [[Евклидов простор]]. Оваа лента независно ја открил и [[Јохан Бенедикт Листинг]], и тоа во истиот период. Го открил и Мебиусовиот распоред (конфигурација), составен од два заемно впишани тетраедри. Мебиус бил првиот математичар што вовел [[хомогени координати]] во [[проективна геометрија|проективната геометрија]].