Хелена (Монтана): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.844 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот пренасочување, проект RDx1. [ru] --> Хелена)
 
Нема опис на уредувањето
'''Хелена''' е главниот град на [[САД|американската]] сојузна држава [[Монтана]]. Според пописот од [[2000]] година, брои население од 25,780 жители, но со околната област, бројот на населението достигнува 40,000. Хелена е седиште на областа [[Луис и Кларк (област)|Луис и Кларк]]. Локалниот дневен [[весник]] е ''Independent Record'', а постои и слободен неделен весник -''Queen City News'' (кој го носи прекарот на градот).
#redirect [[Хелена]]
Хелена е лоцирана на 46°35'45" на север, 112°1'37" на запад (46.595805, -112.027031). Градот има вкупна површина од 36,3 km<sup>2</sup>. Целата таа површина е копнена.
 
 
{{САД-гео-никулец}}
 
{{commons|Category:Хелена}}
 
[[Категорија:Градови во Монтана]]
[[Категорија:Главни градови на американските сојузни држави]]
 
[[af:Helena, Montana]]
[[ar:هيلينا، مونتانا]]
[[an:Helena (Montana)]]
[[ast:Helena]]
[[zh-min-nan:Helena, Montana]]
[[be:Горад Хелена]]
[[bi:Helena, Montana]]
[[bs:Helena (Montana)]]
#redirect [[bg:Хелена]]
[[ca:Helena (Montana)]]
[[cs:Helena (Montana)]]
[[da:Helena (Montana)]]
[[de:Helena (Montana)]]
[[et:Helena (Montana)]]
[[en:Helena, Montana]]
[[es:Helena (Montana)]]
[[eo:Helena (Montano)]]
[[eu:Helena (Montana)]]
[[fa:هلنا]]
[[fr:Helena (Montana)]]
[[gl:Helena, Montana]]
[[ko:헬레나 (몬태나 주)]]
[[hr:Helena, Montana]]
[[io:Helena, Montana]]
[[id:Helena, Montana]]
[[ia:Helena, Montana]]
[[ie:Helena (Montana)]]
[[is:Helena (borg í Montana)]]
[[it:Helena (Montana)]]
[[he:הלנה (מונטנה)]]
[[pam:Helena, Montana]]
[[kw:Helena, Montana]]
[[sw:Helena, Montana]]
[[ht:Helena, Montana]]
[[ku:Helena (Montana)]]
[[la:Helenopolis (Montana)]]
[[lv:Helina]]
[[lt:Helena (Montana)]]
[[lmo:Helena, Montana]]
[[mr:हेलेना, माँटाना]]
[[nl:Helena (Montana)]]
[[ja:ヘレナ (モンタナ州)]]
[[no:Helena (Montana)]]
[[nn:Helena i Montana]]
[[oc:Helena (Montana)]]
[[mrj:Хелена (Монтана)]]
[[pnb:ہیلینا]]
[[pl:Helena (Montana)]]
[[pt:Helena (Montana)]]
[[ro:Helena, Montana]]
[[ru:Хелена (Монтана)]]
[[sq:Helena (Montana)]]
[[simple:Helena, Montana]]
[[sk:Helena (Montana)]]
[[sr:Хелена (Монтана)]]
[[fi:Helena (Montana)]]
[[sv:Helena, Montana]]
[[tl:Helena, Montana]]
[[ta:ஹெலேனா]]
[[tr:Helena, Montana]]
[[uk:Хелена]]
[[vec:Helena (Montana)]]
[[vi:Helena, Montana]]
[[vo:Helena (Montana)]]
[[war:Helena, Montana]]
[[zh:赫勒拿 (蒙大拿州)]]