Разлика помеѓу преработките на „Аденски Залив“

Додаден 11 бајт ,  пред 9 години
с
Бот Менува: da:Adénbugten; козметички промени
с (Бот Додава: mr:एडनचे आखात)
с (Бот Менува: da:Adénbugten; козметички промени)
{{coord|12|32|45|N|48|8|44|E|display=title|scale:200000}}
[[СликаПодатотека:GulfOfAden1860.jpg|мини|350п|Мапа на заливот]]
 
'''Аденскиот залив''' е залив во [[Индискиот океан]] помеѓу [[Јемен]] на север и [[Сомалија]] на југ. На северозапад е поврзан со [[Црвеното море]] преку теснецот [[Баб ел Мандеб]]. Долг е 1,000 км и шрок од 150 до 440 км.
[[cs:Adenský záliv]]
[[cy:Gwlff Aden]]
[[da:AdenbugtenAdénbugten]]
[[de:Golf von Aden]]
[[et:Adeni laht]]