Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Мечкин Камен“

с
Бот Додава: en:Battle of Mečkin Kamen; козметички промени
с (Бот Додава: en:Battle of Mečkin Kamen; козметички промени)
=== Повод ===
[[Податотека:Flag of Kruševo Republic.svg|thumb|десно|200px|Знамето на третиот одред на [[Питу Гули]]<ref>[http://www.promacedonia.org/bugarash/znmt/znmt.html Иванов, Иван, Български бойни знамена и флагове, изд. Св. Георги Победоносец, София 1998 г., „Знамената на освободителното движение и въстанията в Македония и Тракия“]</ref>]]
[[СликаПодатотека:PitoGuli.jpg|мини|десно|150п|[[Питу Гули]]]]
 
На [[3 август]] [[1903]] година е прогласена [[Крушевската република]]. На [[12 август]] повеќе од десетилјадна армија на Бахтиар паша го опкружува [[Крушево]]. На седницата на војводскиот совет е решено сите чети да се повлечат од градот, но војводата [[Питу Гули]] го напуштил собранието и одлучил да се бори, така од 1200 четници во градот, само неговите 370 заминале да го бранат.
 
=== Борбата ===
Одредот се поделил на 9 чети, една под команда на Питу Гули, а другите под команда на осум други војводи кој стоеле на чело на селските милиции.
 
Турците настапувале од три страни - од селата [[Бирино]], [[Журче]] и [[Острилци]]. Борбата започнала во 10 часот наутро, откако четниците го задржале башибозлукот нападнала редовната армија. Во 19 часа приквечер [[Мечкин камен]] бил опколени и [[Турци]]те започнуваат со решителен напад.
 
При нападот загинале најпрво [[Георги Димев]] и неговиот заменик [[Нове Смугрев]]. Во жестока борба [[Питу Гули]] станува и почнува да пука и тој паѓа убиен, борбата продолжила, а војводите Блаже и Грлука со еден дел од четниците успеале да избегаат во длабоката река и да се сокријат во шумата. Во оваа битка загинале 40 комити.
 
== Последици ==
{{DEFAULTSORT:Мечкин Камен}}
[[bg:Битка на Мечкин камен]]
 
[[Категорија:Битки во Илинденското востание]]
{{Борби на МРО}}
 
[[bg:Битка на Мечкин камен]]
[[en:Battle of Mečkin Kamen]]