Разлика помеѓу преработките на „Пиндар“

Додадени 98 бајти ,  пред 9 години
+
(+)
[[File:Pindar statue.jpg|thumb|right|'''Пиндар''', римска копија на грчка биста од 5 век п.н.е., се чува во Националнит музеј во [[Неапол]])]]
'''Пиндар''' ({{lang-el|Πίνδαρος}}, ''Pindaros''; [[латински]]: ''Pindarus'') (околу 522–443 п.н.е.) се смета за најголем хорски лиричар во [[Стара Грција]]. Поетиката ја учел дома, а потоа во [[Атина]]. Се знае дека кога [[Александар Македонски]] ја освоил [[Теба]], ја поштедил единствено куќата на Пиндар.<ref>[[Plutarch]], ''Life of Alexander'' 11.6; [[Arrian]], ''[[Anabasis Alexandri]]'' 1.9.10</ref>
 
==За животот и делото==