Разлика помеѓу преработките на „Пиндар“

Додадени 13 бајти ,  пред 9 години
с
(+ содржина)
Во духот и дикцијата на хорската лирика на [[Софокле]] се забележува влијанието на Пиндар.
 
Меѓу другите негови наследници се: [[Џон Драјден]] и [[Александар Поп]] во [[Англија]], како и [[Русија|Русите]] [[Лермонтoв]], [[Г.ГР. Державин]], [[Пушкин]] и други.
 
==Наводи==