Разлика помеѓу преработките на „Донтов метод“

Додадени 80 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Д'Онтовиот метод''' (англиски: ''D'Hondt method'') е модел за распределба на ...)
 
с
 
Исто така, системот во [[Северна Ирска]] се користи и за распределба на [[министер]]ските места во [[влада]]та; за т.н. ''top-up'' места во собранието на [[Лондон]]; во некои земји за избор на претставници во [[Европски парламент|Европскиот парламент]]; и во периодот на Уставот од 1997 година за распределба на пратеничките места во [[Тајланд]]<ref>Aurel Croissant and Daniel J. Pojar, Jr., [http://www.ccc.nps.navy.mil/si/2005/Jun/croissantJun05.asp Quo Vadis Thailand? Thai Politics after the 2005 Parliamentary Election], Strategic Insights, Volume IV, Issue 6 (June 2005)</ref>. Изменета форма на методот се користела и за изборите во законодавното собрание на [[Австралија]], но бил напуштена во корист на т.н. [[систем на единствен пренослив глас]], односно системот на Хеар-Кларк. Д`Онтовиот метод се користи и за распределба на големиот број функции (потпретседатели, претседатели и заменици претедатели на комисии, претседатели и заменици-претседатели на делегации) во [[Европски парламент|Европскиот парламент]].
 
==Видете исто така==
*[[Избори во Македонија]]
 
==Наводи==
3.886

уредувања