Разлика помеѓу преработките на „Хари Мулиш“

Додадени 122 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: zh:哈里·穆里施; козметички промени)
[[Податотека:Mulisch Harry-© Paul Levitton-AEG voor BB en pers 28-7-2013.JPG|thumb|right|Хари Мулиш]]
'''Хари Мулиш''' ({{lang-nl|Harry Mulisch}}, [[29 јули]] [[1927]], [[Харлем]] — [[30 октомври]] [[2010]], [[Амстердам]]) бил [[Холандија|холандски]] писател. Заедно со [[Вилем Херманс]] и [[Герард Реве]] се вбројува во „големата тројка“ во повоената холандска литература. Објавил романи, пиеси, есеи, стихови и философски трудови. Негово најпознато дело е делото „[[Отворање на небото]]“.
 
Анонимен корисник