Разлика помеѓу преработките на „Ролинг Стоун“

Одземени 15 бајти ,  пред 9 години
Без директно преведување, нека има смисла
(Без директно преведување, нека има смисла)
{{italic title}}
{{About|магазин|бендот|The Rolling Stones|други значења|Rolling Stone (појаснување)}}
'''''Роулинг Стоун''''' ([[англиски јазик|анг.]] ''Rolling Stone'') е магазин базиран воод САД, посветен на [[музика]]та, [[политика]]та и [[популарна култура|популарната култура]], а издаван е на две недели. ''Роулинг Стоун'' е пронајден во [[Сан Франциско]] во 1967 година од [[Џан Венер]] (кој сеуште е уредник и издавач) и музичкиот критичар [[Ралф Ј. Глисон]].
 
Магазинот е познат по неговите насловни почнувајќи од 1970тите, со енигматскиот и контроверзниот гонзо новинар [[Хантер С. Томпсон]]. Магазинот ''Роулинг Стоун'' го сменил форматот во 1990тите поради апел до помладите читатели,<ref name="Ottawa Citizen">{{cite web|url=http://www.canada.com/ottawacitizen/news/artslife/story.html?id=ef35bad8-882d-4e55-860a-7bdfeeae4f27 |title=Rolling Stone magazine goes down a size|last=Citizen News Services|date=August 13, 2008|work=''Ottawa Citizen|publisher=Canwest Publishing Inc. |accessdate=2009-02-12}}</ref> често фокусирани на телевизијата или филмските актери и поп музиката. Ова довело до критики дека магазинот го нагласува стилот пред статистиките.<ref name="samuelfreedman.com">{{cite web|url=http://www.samuelfreedman.com/articles/culture/ust_rolling.html|title=Literary 'Rolling Stone' sells out to male titillation|last=Freedman|first=Samuel G. |date=Date TK, 2002|publisher=USA Today|accessdate=2009-02-12}}</ref> Магазинот продолжил со традиционалните содржини, вклучувајќи и политички приказни и неговиот промет е доста зголемен.
Анонимен корисник