Разлика помеѓу преработките на „Ролинг Стоун“

Додадени 3.178 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.5.1) (Бот Додава: en:Rolling Stone)
{{italic title}}
{{About|магазин|бендот|The Rolling Stones|други значења|Rolling Stone (појаснување)}}
'''''Роулинг Стоун''''' ([[англиски јазик|анг.]] ''Rolling Stone'') е магазин базиран во САД, посветен на [[музика]]та, [[политика]]та и [[популарна култура|популарната култура]], а издаван е на две недели. ''Роулинг Стоун'' е пронајден во [[Сан Франциско]] во 1967 година од [[Џан Венер]] (кој сеуште е уредник и издавач) и музичкиот критичар [[Ралф Ј. Глисон]].
 
Магазинот е познат по неговите насловни почнувајќи од 1970тите, со енигматскиот и контроверзниот гонзо новинар [[Хантер С. Томпсон]]. Магазинот ''Роулинг Стоун'' го сменил форматот во 1990тите поради апел до помладите читатели,<ref name="Ottawa Citizen">{{cite web|url=http://www.canada.com/ottawacitizen/news/artslife/story.html?id=ef35bad8-882d-4e55-860a-7bdfeeae4f27 |title=Rolling Stone magazine goes down a size|last=Citizen News Services|date=August 13, 2008|work=''Ottawa Citizen|publisher=Canwest Publishing Inc. |accessdate=2009-02-12}}</ref> често фокусирани на телевизијата или филмските актери и поп музиката. Ова довело до критики дека магазинот го нагласува стилот пред статистиките.<ref name="samuelfreedman.com">{{cite web|url=http://www.samuelfreedman.com/articles/culture/ust_rolling.html|title=Literary 'Rolling Stone' sells out to male titillation|last=Freedman|first=Samuel G. |date=Date TK, 2002|publisher=USA Today|accessdate=2009-02-12}}</ref> Магазинот продолжил со традиционалните содржини, вклучувајќи и политички приказни и неговиот промет е доста зголемен.
'''''Роулинг Стоун''''' е магазин базиран во САД и е посветен на [[музика]]та, [[политика]]та и популарната култура, а издаван е на две недели.
 
==Почетоци==
[[Category:Rolling Stone| ]]
За да го подигне магазинот, Венер позајмил $7,500 од членовите на неговата фамилија и од фамилијата на неговата тогаш идна жена Џејн Шинделхејм.<ref name="Wenner's world">{{cite web|url=http://www.salon.com/people/bc/1999/04/20/wenner/print.html|title=The evolution of Jann Wenner: How the ultimate '60s rock groupie built his fantasy into a media empire|last=Weir|first=David|coauthors=Salon people.com|date=April 20, 1999|work=Wenner's world|publisher=''[[People (magazine)|People]]'' magazine|accessdate=2009-02-12}}</ref> Првото издание било излезено на 9 ноември, 1967.<ref>{{Cite episode | title = Pable Pawncasso | episodelink = List of Pawn Stars episodes#Season 4 | series = Pawn Stars | serieslink = Pawn Stars
[[Category:American monthly magazines]]
| airdate = April 4, 2011| season = 4| number = 18 }}</ref>
[[Category:American music magazines]]
 
[[Category:Indian magazines]]
== Наводи ==
[[Category:Italian magazines]]
{{наводи}}
[[Category:PRISA]]
 
[[Category:Publications established in 1967]]
[[Категорија:Роулинг Стоун| ]]
[[Category:Russian magazines]]
[[Категорија:Американски месечни магазини]]
[[Category:Turkish magazines]]
[[Категорија:Американски музички магазини]]
[[Category:Monthly magazines]]
[[Категорија:Индиски магазини]]
[[Category:American political magazines]]
[[Категорија:Италијански магазини]]
[[Категорија:PRISA]]
[[Категорија:Публикации започнати во 1967]]
[[Категорија:Руски магазини]]
[[Категорија:Турски Магазини]]
[[Категорија:Месечни Магазини]]
[[Категорија:Американски политички магазини]]
 
[[ace:Rolling Stone]]