Разлика помеѓу преработките на „Асиметрична дигитална претплатничка линија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{внимание}}
[[Податотека:ADSL router with Wi-Fi (802.11 b-g).jpg|thumb|right|250px|За АДСЛ врска потребна е порта. [[Модем]]от на сликата е воедно и [[местоточка на безжичен пристап]].]]
'''Асиметрична дигитална претплатничка линија''', АДПЛ, ([[англ.]] ADSL '''Asymmetric Digital Subscriber Line''') е облик на [[ДПЛ]], технологија за комуникација на податоци која врши пренос на истите преку [[бакар]]на [[телефон]]ска жица преку [[модем]].