Ќаба: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kaaba mirror edit jj.jpg|thumb|200px|right|КабаЌаба]]
'''Ќаба''' ([[арап.]] „коцка“) претставува најголемото свето место на [[ислам|исламот]]. Се наоѓа во центарот на џамијата [[Месџид ул-Харам]] („Голема џамија“) во [[Мека]], [[Саудиска Арабија]].
 
3.890

уредувања