Разлика помеѓу преработките на „Желатин“

Додадени 22 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: uk:Желатин)
с
[[Податотека:Kapsel beredningsform.jpg|thumb|160px|Обвивка на капсули изработена од желатин]]
'''Желатин''' ([[француски јазик|француски]]: gélatine) е чиста и безбојна или малку жолта [[супстанција]] добиена со продолженоподолго вриење на [[кожа]], [[коски]] или [[сврзно ткиво]] од домашни говеда, свињи или коњи<ref>[http://www.kuking.net/18_407.htm Желатин] [[руски јазик|рус.]]</ref>. Тој практично нема [[вкус]] и [[мирис]], е особено корисен во прехранбената [[индустрија]], [[медицина]]та и [[наука]]та.
 
== Физички својства ==
 
Желатин е неповратно хидролизирана форма на колаген, а е класифициран како прехранбен производ, со број E441. Всушност, тој е [[протеинбелковина|белковински]]ски производ на делумна [[хидролиза]] на [[колаген]], добиен од [[кожа]], [[коски]], 'рскавица, [[сврзно ткиво]] и слично. Притоа, природните [[молекул]]арни врски помеѓу два дела на колаген делумно го менуваат обликот. Кога се загрева желатинот се топи, а при ладење повторно станува цврст. Измешан со [[вода]] формира полуколоиден гел.
 
Ако желатинот се стави во студена [[вода]], дел од материјата се [[раствор]]а. Растворливоста на желатинот се определува низ процесот на производство. Типично, желатинот може да се [[дисперзија|дисперзира]] во релативно концентрирана [[киселина]]. Таквите дисперзии се стабилни за 10-15 дена, со мали или никакви хемиски промени и се погодни за премачкувачки намени. Желатинскиот гел опстојува на сосема мал температурен опсег, односно горната [[температура|температурна]] граница е одредена од точката на топење на гелот, која зависи од степенот на вискозност и концентрација, а долната темературна граница е одредена од точката на која тој кристализира.
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
[[Категорија:ПротеиниБелковини]]
 
[[ar:جيلاتين]]