Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Одземени 57 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Ана Елеонор Рузвелт''' (се изговара / ɛlɨnɔr roʊzəvɛlt /; 11 ОКТОМВРИ{{роден во|11|октомври|1884}} - 7{{починат на|7|ноември |1962}}) бешебила [[First Lady of the United States|Првата Дама на САД]], [[1933]]-[[1945]]. Таа ја поддржаподдржала Њу Дил политиката на нејзиниот сопруг, [[Франклин Делано Рузвелт]], и станастанала поборник за граѓански права. По смртта на нејзиниот сопруг во [[1945]] година, Рузвелт продолжи да биде меѓународна авторка, говорничка, политичарка, и активистка за [[New Deal coalition|Њу Дил коалицијатa]].Таа работеше на подобрување на статусот на вработените жени, [се бара извор], и покрај тоа што се спротивставуваше на амандманот за еднакви права, бидејќи таа веруваше дека тоа негативно ќе влијае на жените.
 
Во 1940 година, Рузвелт беше еден од ко-основачите на [[" Freedom House"]] и го поддржа формирањето на [[United Nations| Обединетите нации]]. Рузвелт ја основа асоцијацијата на ОН на САД во 1943 за да обезбеди поддршка за формирањето на ОН. Таа беше делегат во Генералното собрание на ОН од 1945 и 1952 година, работа за која што беше назначена од претседателот Хари С.Труман и потврдено од страна на Сенатот на САД. Во нејзиното време во Обединетите нации таа претседаваше со комисијата, која подготви и усвои Универзалната декларација за човекови права. Претседателот Труман ја нарече "Првата дама на светот" во чест на нејзините достигнувања за човековите права.
[[yo:Eleanor Roosevelt]]
[[zh:埃莉诺·罗斯福]]
 
'''Изработено од Елена Станковска'''