Разлика помеѓу преработките на „Ономатопеја“

Додадени 1.015 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: ar:حكاية صوت)
[[Податотека:Clocks no tic tac.JPG|thumb|десно|Знак на прозорец во продавница во [[Италија]] на која пишува „Нема Тик-Так“, во имитација на звукот на [[часовник]]от.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Ономатопеја''' е појава кога зборот со својот звук ја имитира природата или оној што го означува, т.е., вид ономатопеја е самиот '''збор''' создаден со имитирање на гласови од природата или гласови на животни.
 
'''Ономатопеја''' од [[грчки јазик|грчки]] ὀνοματοποιία;<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Do%29nomatopoii%2Fa ὀνοματοποιία], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus</ref> ὄνομα за „име“<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Do%29%2Fnoma ὄνομα], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus</ref> и ποιέω за „јас правам“,<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Dpoie%2Fw ποιέω], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus<</ref> е појава кога зборот со својот звук ја имитира природата или оној што го означува, т.е., вид ономатопеја е самиот '''збор''' создаден со имитирање на гласови од природата или гласови на животни.
== Примери на ономатопеја ==
 
== Примери на ономатопеја ==
* Жабата ''крека''
* ''Кукурику кукурику'' викна петелот
* ''Чук, чук'' Стојанче
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{никулец}}
 
Анонимен корисник