Разлика помеѓу преработките на „Буковидни“

Додадени 19 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Менува: fa:راش‌سانان)
с
 
*[[Брезоцветни]] (''Betulaceae'') - [[Бреза|Брези]] (''Betula''), [[Евла|Евли]] (''Alnus''), [[Габер]]и (''Carpinus''), [[Леска|Лески]] (''Corylus''), [[Хмељогабер]]и (''Ostrya''), [[Лескогабер]]и (''Ostryopsis'')
*[[Букоцветни]] (''Fagaceae'') - [[Бука|Буки]] (''Fagus''), [[Даб]]ови (''Quercus''), [[Костен]]и (''Castanea''), [[Лажен костен|Лажни костени]] (''Castanopsis''), [[Чинкапин]]и (''Chrysolepis''), [[Тригонобалан]]и (''Trigonobalanus'', синоними: ''Formanodendron'', ''Colombobalanus''), [[КаменоплодниКамен даб|Камени дабови]] (''Lithocarpus'')
*[[Восковцоцветни]] (''Myricaceae'') - ([[Восковец|Восковци]] ''Myrica'', ''[[Canacomyrica]]'', [[Комптонија|Комптонии]] (''Comptonia'')
*[[Јужни буки|Јужнобукоцветни]] (''Nothofagaceae'') - [[Јужни буки]] (''Nothofagus'') - подродови: ''Fuscospora'', ''Brassospora'' и ''Lophozonia''