Разлика помеѓу преработките на „Орландо“

Додаден 1.251 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Орландо''' е еден од поголемите градови во централниот регион на Сојузната американска држава Флорида. Тој е седиште на округот Оринџ и центар на пошироката област која исто така се нарекува Орландо. Областа Орландо брои 2 082 628 жители и е дваесет и седма област по големина во Соединетите Американски Држави, а петта област по големина во југоисточниот дел на Соединетите Американски Држави. Точниот број на жители изнесува 238 300 со што Орландо е осумдесетти град по големина во Соединетите Американски Држави. По бројот на жители тој е петтиот најголем град во Флорида. Градот беше основан на 31 Јули, 1875 година , а официјално беше прогласен за град во 1885 година.
Орландо, Флорида
Орландо е еден од поголемите градови во централниот регион на Сојузната американска држава Флорида. Тој е седиште на округот Оринџ и центар на пошироката област која исто така се нарекува Орландо. Областа Орландо брои 2 082 628 жители и е дваесет и седма област по големина во Соединетите Американски Држави, а петта област по големина во југоисточниот дел на Соединетите Американски Држави. Точниот број на жители изнесува 238 300 со што Орландо е осумдесетти град по големина во Соединетите Американски Држави. По бројот на жители тој е петтиот најголем град во Флорида. Градот беше основан на 31 Јули, 1875 година , а официјално беше прогласен за град во 1885 година.
Орландо и округот Оринџ се центар на најголемата област за одгледување на цитрони, а во доцните триесетти години стана и најголемиот град кој не излегува на море во Флорида. Орландо денес е светски урбан град со многубројни индустрии. Областа е голема туристичка дестинација во која се наоѓаат Универзал Орландо ресорт и Си ворлд Орландо, езерото Буена виста во Флорида кое се наоѓа на 34 километри југо-западно од центарот на Орландо, како и Волт Дизни ворлд. Овие атракции ја претставуваат основата на туристичката индустрија во Орландо, што го направија најпосетен американски град во 2009 година. Како и другите поголеми градови во Јужниот појас, Орландо нагло се прошири за време на осумдесеттите години како и во првата деценија на 21 век. Откако стана туристичка дестинацијата во седумдесеттите години, локалната економија се подобри и денес областа е центар на многу компании со свои седишта во Централна Флорида. Во Орландо се наоѓа и Универзитетот на Централна Флорида кој што според бројот на запишани студенти претставува вториот по големина универзитетски комплекс во Соединетите Американски Држави.
= Историја =
== Хотели ==
Орландо има најголем број на хотели во земјата, а според бројот на хотелски соби се наоѓа на второ место, зад Лас Вегас, Невада. Тој е еден од најпрометните градови во Америка кога станува збор за конференции и конгреси. На почетокот, цените на сместувањата во Орландо беа приспособени за добро да се вклопат во семејниот буџет на сите семејства, а надвор од територијата на Волт Дизни ворлд постоеа неколку луксузни хотели. Со проширувањето на Конгресниот центар во Округот Оринџ во 2004 година, луксузни хотели започнаа да се градат и во градот. Ова започна со отворањето на ЈВ Мариот Орландо и Риц-Карлтон Орландо кај езерата Гранде. Од 2010 година, Орландо на понуда има неколку хотели со 4 ѕвезди. Најновиот луксузен хотел во градот е хотелот Валдорф Асторија-Орландо, кој беше завршен во 2010 година. Тој е првиот хотел Валдорф Асторија изграден од основите по отворањето на главниот хотел во 1931 година во Њу Јорк.
[[ang:Orlando]]
[[ar:أورلاندو، فلوريدا]]
[[an:Orlando (Florida)]]
[[bg:Орландо]]
[[ca:Orlando (Florida)]]
[[cs:Orlando]]
[[cy:Orlando (Florida)]]
[[da:Orlando (Florida)]]
[[de:Orlando (Florida)]]
[[et:Orlando]]
[[en:Orlando, Florida]]
[[es:Orlando (Florida)]]
[[eo:Orlando]]
[[fa:اورلندو]]
[[fr:Orlando (Floride)]]
[[ga:Orlando]]
[[gl:Orlando, Florida]]
[[ko:올랜도]]
[[hr:Orlando, Florida]]
[[id:Orlando, Florida]]
[[ia:Orlando, Florida]]
[[it:Orlando (Florida)]]
[[he:אורלנדו]]
[[ka:ორლანდო]]
[[kw:Orlando, Florida]]
[[sw:Orlando, Florida]]
[[ht:Orlando, Florid]]
[[lt:Orlandas]]
[[lmo:Orlando, Florida]]
[[mr:ऑरलँडो]]
[[ms:Orlando]]
[[nl:Orlando (Florida)]]
[[ja:オーランド]]
[[no:Orlando]]
[[nn:Orlando i Florida]]
[[pnb:اورلینڈو]]
[[pap:Orlando]]
[[pl:Orlando]]
[[pt:Orlando]]
[[ro:Orlando, Florida]]
[[ru:Орландо, (Флорида)]]
[[sah:Орландо]]
[[simple:Orlando, Florida]]
[[sl:Orlando]]
[[sr:Орландо]]
[[fi:Orlando]]
[[sv:Orlando, Florida]]
[[tl:Orlando, Florida]]
[[ta:ஒர்லாண்டோ]]
[[th:ออร์แลนโด]]
[[tr:Orlando, Florida]]
[[uk:Орландо]]
[[vo:Orlando (Florida)]]
[[war:Orlando, Florida]]
[[zh:奥兰多 (佛罗里达州)]]